Riigikogu liige, reformierakondlane Marko Mihkelson. Foto: riigikogu.ee

Alasti lapse pildistamise tõttu skandaali sattunud riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni (Reformierakond) taandumist soovib vaid Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Teised erakonnad on selles küsimuses äraootaval seisukohal või ei näe Mihkelsoni taandumiseks põhjust, vahendab ERR.

EKRE liige Henn Põlluaas ütles, et kuna tegemist on nii inetu skandaaliga, siis peaks Mihkelson oma kohalt taanduma. "Ma arvan küll, et selle asja tõsidus tõepoolest nõuaks seda, kuigi seda püütakse igatpidi vähendada," sõnas Põlluaas.

"Meil on ühiskonnas teemasid, mille suhtes ei ole mitte mingisugust tolerantsust ja üks nendest on justnimelt selline laste ärakasutamine. Ja selliste fotode tegemine, nagu me neid kirjeldusi oleme kuulnud, kuulub kindlasti nende teemade hulka," lisas ta.

"See, et seda varjati mitu aastat ja Reformierakond oli teadlik, et sellised pildid on, siis see on ju äärmiselt inetu ja minu meelest ikkagi tuleb sellele reageerida, ükskõik, kas siis politsei alustas kriminaalmenetlust või mitte. Aga sääraste fotode tegemine on absoluutselt lubamatu," lausus Põlluaas veel.

Keskerakonda kuuluv väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa hoidus konkreetse seisukoha võtmisest. "Marko on minu kolleeg ning kuni pole midagi olulist tõestatud või kohtus otsustatud, ei kavatse ma teha mingeid otsustavaid järeldusi. Veel vähem Marko edaspidist töö- ja käekäiku mõjutavaid-suunavaid," ütles Eesmaa.

Isamaa esindaja väliskomisjonis, Mihhail Lotman ei näe praegu põhjust, et Mihkelson peaks väliskomisjoni esimehe kohalt taanduma.

"Kui politsei arvas, et seal ei ole keissi, kui lastekaitse ei leidnud seal midagi… See, mida ma olen sel teemal ajalehtedest lugenud, on olnud vastuoluline informatsioon. Igal juhul ma ei näe praegu põhjust, vähemalt enne kui mingisugused lisaasjaolud ei tule välja, et teda kuidagi umbusaldada," sõnas Lotman ning lisas, et see on tema isiklik arvamus ning erakonnas seda teemat veel arutatud pole.

Sotsiaaldemokraat Indrek Saar konkreetset seisukohta enne fraktsiooniga arutamist ei soovinud anda. "Ma arvan, et me kõigepealt oma fraktsiooniga arutame seda, mis meie seisukoht on. Loomulikult, kui selline süüdistus üles on paisatud, siis see eeldab seda, et sellele antakse ka ammendavad vastused," ütles Saar.

Saar lisas, et neil on vaja selgust saada, millised on politsei lõplikud järeldused ning mida see poliitilises mõttes tähendab.

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees Mart Võrklaev ütles, et pildiskandaali sattunud Marko Mihkelson võiks jätkata väliskomisjoni esimehena, sest ta on välispoliitikas väga pädev.

Võrklaeva sõnul on riigikogu väliskomisjoni esimehe positsioon oluline ja Marko Mihkelsonil on ametikohal pikaajaline kogemus, mistõttu ei oleks praegu vajadust teda sellelt kohalt taandada.

"Marko on oma selgitused andnud. Meie täna usaldame oma inimest, oma inimese selgitusi ja arvame, et Marko kindlasti oma kogemuse ja pikaaegse poliitilise kogemuse, oma kontaktidega on sellel ametikohal õige inimene täna," ütles Võrklaev.

Ta põhjendas oma hinnangut sellega, et õiguskaitseorganid ei ole Mihkelsoni suhtes menetlust alustanud või teda karistanud. Samuti viitas Võrklaev, et teema on isiklik ja perekondlik.

"Küsimus ongi selles, et kas siis on midagi sellist toimunud, nagu väidab ajakirjandus, või väidab üks pool, või on lugu nii, nagu räägib seda Marko Mihkelson. Kuna neid pilte ei ole me näinud, ei soovigi näha, ja ei tea selle juhtumi üksikasju, siis sealt inimest ka hukka mõista on minu meelest samuti ennatlik," märkis Võrklaev.

Toimetas Martin Vaher