Ema lapsega kodus akna all. Foto: Bigstockphoto.com


Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon tahab muuta perekonnaseisutoimingute seadust, et kodus sündinud last oleks võimalik probleemideta registreerida.

Riigikogu liikme Anti Poolametsa sõnul on EKRE esitatud perekonnaseisutoimingute seaduse muutmise seaduse eelnõu eesmärk täiendada lapse andmete registreerimise korda.

„Eelnõu on vajalik, et lõpetada olukord, mille tõttu kodus sündinud lapsi ei saa registreerida. Kui toimub ootamatu sünnitus või kodusünnitus ning ema ei jõua haiglasse, siis tekib olukord, mille puhul laps võib jääda registreerimata, sest praegu saab sünnitõendi välja anda ainult meditsiiniteenuse osutaja. Ametnikud keelduvad registreerimast last, kes tuleb ilmale väljaspool tervishoiuteenuse osutaja vaatevälja. See omakorda tähendab, et lapsele ei saa panna ametlikku nime, võtta toetusi ega puhkust," ütles Poolamets.

„Meditsiinisüsteem püüab sellise jäiga käitumisega pärssida assisteerimata kodusünnitusi, mis võivad olla ohtlikud, aga riik ei tohi tekitada oma kodanikele absurdseid probleeme. Ajakirjanduse vahendusel oleme kuulnud lugusid kodus sündinud lastest, keda isegi järgmisel päeval haiglas ei registreeritud, sest haigla asus seisukohale, et kuna nemad sündi pealt ei näinud, ei saa nad olla kindlad, kust ja kellelt laps tegelikult tuli. Ainus variant probleem lahendada on minna kohtusse ja tõestada põlvnemist DNA-testi abil." 

Poolametsa sõnul ei tohiks laps ja tema vanemad sattuda juriidilisele eikellegimaale ning läbida keerukat kohtumenetlust, et lapse põlvnemist kinnitada. 

„Probleem on tõsine seda enam, et sünnitushaiglad on paljudes kohtades pika vahemaa kaugusel ja kodusünnitusi toimub rohkem. Lapsed peavad saama registreeritud lihtsama menetlusega, kui üksnes kohtu kaudu. Selleks näeb seadusemuudatus ette, et eelpool kirjeldatud juhtudel annab registreerimiseks vajaliku tõendi välja perearst. Perearst teab oma nimistusse kuuluvaid isikuid kõige paremini ning omab ülevaadet oma perearstikeskuse alla kuuluvate inimeste terviseandmetest," ütles Poolamets. 

Toimetas Markus Järvi