Mary Jordan ja Eerik-Niiles Kross Eesti Vabariigi 98nda aastapäeva presidendi vastuvõtul, 24. veebruaril 2016. Foto: Scanpix.ee

Mullu 27. novembril kirjeldas ettevõtja Karoli Hindrikus Facebookis, kuidas EKRE toetajad loopisid Stroomi rannas tema ameeriklannast sõbrannat ja tolle koera kividega. Uurimise käigus politsei aga väidetavat rännakut ei tuvastanud ning algatas nüüd hoopis kriminaalmenetluse valeütluse andmise osas. Eesti Ekspressi andmetel on väidetava valesüüdistuse tegijaks reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi abikaasa Mary Jordan.

Karoli Hindrikuse sõnul ründasid tema ameeriklannast sõbrannat ja tolle koera kaks Eesti meest, kelledest ühel oli "sinise lille märk (EKRE logo) rinnus" ning kes olevat karjunud "Go home foreigner, go home" (mine koju välismaalane, mine koju). Hindrikuse väitel said viga nii naine kui ka koer, kuna mehed olevad neid visanud suurte kividega.

Politsei alustas väidetava intsidendiga seoses kriminaalmenetluse kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel. Uurimise käigus vaadati üle hulgaliselt turvakaamera salvestisi, analüüsiti kõneeristusi, kuulati üle tunnistajaid ning vesteldi korduvalt väidetava kannatanuga. Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul ei ühtinud aga väidetava kannatanu ütlused politseiuurijate kogutud tõenditega, sealhulgas tõenditega sündmuskohalt.

Näiteks ei nähtu turvakaamera salvestistest nagu oleks nn kannatanu üldse autoga Stroomi randa sõitnud ning tema telefoni asukoha kontrollimise käigus selgus, et ta ei viibinud sel ajal üldsegi Stroomi ranna piirkonnas.

„Üsna pea sai selgeks, et kannatanu ütlused ei ühti politseiuurijate kogutud tõenditega, sealhulgas tõenditega sündmuskohalt. Kannatanu andis vastuolulisi ja ajas muutuvaid ütlusi. Kogutud info ei viita, et naine rünnaku ajal nimetatud piirkonnas viibis. Tänaseks on meil alus arvata, et kannatanu poolt kirjeldatud rünnakut aset ei leidnud," selgitas Saarniit.

Nüüd uurib politsei, kas väidetav kannatanu, kelleks on Eesti Ekspressi andmetel tänavu riigikogu valimistel kandideeriva reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi (51) ameeriklannast abikaasa Mary Jordan (49), on politseile teadlikult valeütlusi andnud.

Toimetas Martin Vaher