Foto: Scanpix/AP

Peagi ametisse astuv uus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyden avaldas teisipäeval uue komisjoni volinike ametinimetused, mis on tavapärasest sümboolsemad. Immigratsiooniga tegeleva voliniku nimetuseks sai „Euroopa eluviisi kaitsmise volinik". Euroopa Parlamendi liberaalsem tiib nimetas ametinimetust aga groteskseks ja fašistlikuks – justkui võiksid immigrandid olla ohuks Euroopa eluviisile.

Leiboristide europarlamendi liige Claude Moraes ütles, et voliniku selline nimetus on „sügavalt solvav" ja põhjustab segadust.

Molly Scott Cato, Briti Roheliste europarlamendi liige viitas fašismile: „See näib olevat volinikuportfell, millega võidelda tõusvate fašistide vastu, aga ainult omaks võttes nende lahkmeelt tekitava retoorika 'tugevatest piiridest'."

„Rohelised väärtustavad Euroopa eluviisi juures meie rolli kaastundlikkuse ja mitmekesisuse majakana. Me jätkame töötamist selle nimel, et Euroopa jääks turvaliseks sadamaks neile, kes põgenevad tagakiusamise eest ja et võidelda inimõiguste eest," lisas ta.

Hollandi liberaalne europarlamendi liige Sophie in 't Veld peab Euroopa eluviisi tuumaks vabadust: „Euroopa eluviisi mõte on üksikisikute vabadus oma eluviis valida. Meil ei ole selleks volinikku vaja, tänan väga."

„Vihje, nagu vajaksid eurooplased kaitset väliste kultuuride eest on groteskne ja see narratiiv tuleks kõrvale heita. Ainus oht meie „eluviisile" on autokraadid ja populistid nagu Orbán, Kaczinsky või Johnson, kes trambivad meie õigusriigil, fundamentaalsetel õigustel ja demokraatial. Võltsportfellide loomise asemel peaks Komisjon näitama rohkem selgroogu meie lepingutes ja seadustes kirja pandud väärtuste kaitsel."

Samuti kritiseeris nimetust Eve Geddie Amnesty Internationalist: „Migratsiooni ja turvalisuse sidumine Euroopa Eluviisi Kaitsmise Voliniku portfellis riskib murettekitava sõnumi saatmisega. Migreerunud inimesed on panustanud Euroopa eluviisi kogu selle ajaloo vältel. Me loodame, et volinikuks määratud Margaritis Schinas töötab tõsiselt EL-i nimel, kus ohutud ja legaalsed migratsiooniteed võimaldavad migrantidel jätkuvalt Euroopa tulevikku panustada."

Volinikuks määratud endine Komisjoni pressiesindaja Schinas ütles avalduses: „Alates paremast kodanike ja piiride kaitsest kuni eurooplaste oskusesse panustamise ja noortele helge tuleviku loomiseni, olen ma kindel, et me suudame järgmise viie aasta jooksul teha suuri samme eurooplaste kaitsmiseks ja võimestamiseks."

Toimetas Oto Tuul