
El Salvadori president Nayib Bukele saatis seadusandlikku kokku välisagentide seaduse, milles määratakse üleilmastujate vabaühenduste annetustele 30-protsendine tulumaks.
El Salvador on unitaarne presidentaalne vabariik – ehk sealsel presidendil on märksa suurem voli kui Ameerika Ühendriikides – ja Bukele selle poliitilise süsteemi "must luik", kellel kõigi jaoks ootamatult õnnestus võita 2019. aasta presidendivalimised. 2024. aastal kogus ta presidendivalimistel 85 protsenti häältest. Kui enne oli El Salvador maailma "mõrvapealinn", siis Bukele alustas kartellide vastu põhimõttelist sõda ja 2024. aastaks on ühiskonnast eraldatud kuskil 85 000 kurjategijat ja tapmiste arv maailmas üks väiksemaid (1,9 tapmist 100 000 elaniku kohta).
Selle peale on korporatistlik rahvusvaheline üldsus pahane ja üritab valitsusväliste ühenduste toel Bukelet kukutada. USAID toetas USA demokraatide võimu ajal El Salvadori valitsusväliseid organisatsioone sadade miljonite dollaritega. Euroopa Liit toetas Ladina-Ameerika, sealhulgas El Salvadori, inimõiguseid, demokraatiat ja rohepööret aastatel 2021–2023 7,4 miljardi euroga.
Peale Donald Trumpi valimist Ameerika Ühendriikide presidendiks on MTÜ-tööstuse meeleavaldused El Salvadoris hoogustunud ja Bukelet süüdistatakse nii kurjategijate inimõiguste rikkumises, sõbrustamises Trumpiga kui kõigis muudes riigi probleemides.
Bukele sõnul manipuleerivad valitsusvälised organisatsioonid inimestega ja koondavad neid valitsuse vastu.
"Eile võis näha, kuidas lihtsaid inimesi manipuleeriti ennast pahempoolseteks nimetavate gruppide ja üleilmstujate valitsusväliste organisatsioonide poolt, kelle ainsaks eesmärgiks on valitsuse ründamine," kirjutab Bukele ühismeedias.
30-protsendisest MTÜ-tööstuse maksust kogutavat raha hakatakse kasutama ühiskonna haavatavate liikmete aitamiseks. Esimese hooga tasutakse kuskil 300 perekonna võlg, mis tekkis 1998. aastal poliitikute ja riigi rikkamate inimestega seotud maavaidlusest. Bukele sõnul saavad vabaühendused maksu makstes kaasa aidata ebaõigluse kõrvaldamisele, mille eest nad väidetavalt seisavad.
Seadusandlik kogu hakkab välisagentide seadust arutama lähiajal.
El Salvadori teemade puhul tuleb arvestada asjaoluga, et seal toimus aastatel 1979–1992 kodusõda, milles hukkus kuskil 75 000, teadmata kadunuks jäi 8000 inimest ja sajad tuhanded põgenesid välismaale. 2001. aastal toimus El Salvadori rannikul 7,7 palline maavärin, mis põhjustas tohutu ulatusega purustusi.
Bukelel on õnnestunud kaoses El Salvadorist teha Ameerikate üks jõulisemaid õigusriike.
Toimetas Karol Kallas