X-i omanik Elon Musk Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikides tegutseb mõjukas "meediajärelvalve" vabaühendus Media Matters, mis on võtnud sihiks X-i/Twitteri äri hävitamise. X-i omanik Elon Musk algatas ühenduse ja selle rahastajate vastu "termotuuma-kohtuasja".

Elon Muski omanduses olev X teatas blogipostituses, et läheb äärmuspahempoolse meedia "järelvalve" vabaühenduse Media Matters (MM) vastu kohtusse. Põhjuseks on viimase püüdlused peletada X sotsiaalmeediaplatvormilt minema viimasedki suured reklaamiandjad.

"X asetab Amazoni, NBA Mexico, NBCUniversali ja teiste reklaamid sisu kõrvale, mida saadavad valgete rahvuslaste räsisildid." Media Mattersi artikli pealkiri. Pilt: Media Matters

"Käesoleval nädalal avaldas Media Matters loo, milles esitatakse X-i tegelikku kasutuskogemust üdini valesti, mis on selle järjekordne üritus tallata jalge alla sõnavabadus ning eksitada reklaamiandjaid," algab postitus.

18. novembril postitas Musk X-i järgmise teate: "Esimesel sekundil kui esmaspäeval [20.11.2023] kohus avatakse, annab X Corp sisse termonukleaarse kohtuasja Media Mattersi ja KÕIGI nende vastu, kes on antud valeliku meie ettevõtte vastu suunatud rünnaku taga."

X-i kohtuasja blogipostitus Pilt: X

Musk jätkas: "[Me läheme kohtusse MM-i] nõukogu, rahastajate, nende hämara rahastajate võrgustiku, kõigi nende vastu…"

X-i hinnangul manipuleerib MM avalikkuse ja reklaamiandjatega viisil, et suunab oma ajajoont viisil, mis "annab reklaamiandjatele valeteavet nende postituste asetuse kohta".

X sõnul päeval kui MM avaldas oma ülevaate (17.11.2023), milles X-i süüdistatakse reklaamide asetamises "natsionaalsotsialistide meelse" sisu kõrvale nähti X-is 5,5 miljardit reklaami, millest ainult 50 nähti sisu juures, mida vabaühendus oli üles otsinud. 

X-i reklaamidest loobusid vasakäärmuslaste väärteabe peale Apple, Disney, Sony Pictures, Comcast/NBCUniversal, Paramount, Warner Bros ja Lionsgate, millega on hiljuti liitunud veel mitmed suured reklaamiandjad.

X-i veebipäeviku postituses selgitatakse:

"Üle kõige, sealhulgas kasumi teenimise, näeb X vaeva, et seista sõnavabaduse eest. Selleks, et sõna saaks olla päriselt vaba, peab meil olema samuti vabadus näha ja kuulda asju, mida mõned inimesed peavad vastuoluliseks. Me usume, et igaühel on õigus kujundada välja oma arvamus selle kohta, mida lugeda, vaadata ja kuulata – sest selline on sõnavabaduse jõud. 

Vaatamata meie selgele ja püsivale seisukohale, ründavad mitmed aktivistide grupid X-i, nagu seda on Media Matters ja korporatiivse meedia väljaanded, mis soovivad piirata meie platvormi väljendusvabadust, kuna need näevad seda ohuna enda ideoloogilistele jutupunktidele ning oma toetajatele. Need grupid üritavad kasutada ära oma mõju meie rahavoogude ründamiseks ja valetavad X-i reklaamiandjatele."

MM artikkel on ajastatud ajale kui Musk tekitas korraliku pahameeletormi, kuna nõustus ühe kasutaja postitusega, milles väidetakse, et juudi organisatsioonid toetavad "dialektilist viha valgete vastu", mis nüüd on pööranud seoses Iisraeli-Gaza vastasseisuga nende endi vastu. Musk selgitab ise, et tema kriitika on suunatud vasakäärmuslike organisatsioonide vastu, mis väidavad, et esindavad kõiki juute, nagu seda kujutab endast erilisel kujul näiteks Anti-Defamation League (Laimamise vastane ühendus).

Toimetas Karol Kallas