Twitter Inc teatas esmaspäeval 25. aprillil Eesti aja järele 21.50 õhtul, et 14 aastat tegutsenud sotsiaalvõrgustik lahkub börsilt ja müüakse Elon Muski ainuomanduses olevale ettevõttele. Tehingu lõpule viimine võib võtta aega kuni kuus kuud.
Muski ettevõte maksab ühe aktsia eest 54.20 dollarit, mis teeb ettevõtte väärtuseks jämedalt 44 miljardit dollarit, kirjutatakse Twitteri teadaandes.
Tehing sõlmiti teadaolevalt San Franciscos, kus asub sotsiaalvõrgustiku peakontor, kohaliku aja järele esmaspäeva 25. aprilli hommikul ja avalikust teavitati ametlikult kümme minutit enne kolme päeval – Eesti aja järele 21.50 õhtul.
Twitteri tegevjuht Parag Agrawal ja nõukogu esimees Bret Taylor teatasid, et senikaua kui müügitehing pole lõpule viidud, jätkub töö ettevõttes nagu seni ja kedagi "hetkel" ei vallandata. Samuti jätkab tegevjuhina kuni tehingu lõpetamiseni Agrawal, kelle sõnul võib tehingu vormistamine võtta aega kuni kuus kuud.
Lühidalt peaks see tähendama, et kuni kuus kuud jätkavad Twitteris tööd senised progressiusklikud tsensorid ja konservatiivide ahistajad ning selles vallas suurt midagi ei muutu.
Küll aga lekkis sotsiaalvõrgu sisikonnast välja teave, et peale müügitehingu kinnitamist pani Twitter oma lähtekoodi lukku, mis "teeb töötajate jaoks autoriseerimata muudatuste tegemise keerulisemaks". Mis omakorda paneb küsima, milliseid "autoriseerimata muudatusi" ja millised töötajad tohtisid varem iseseisvalt teha.
Esmaspäevast alates on Twitteri lähtekoodi juures teha ainult muudatusi, mis on ärikriitilised ja iga muudatuse peab heaks kiitma ettevõtte asepresident. Taoline piirang pandi peale kartuses, et kuna Twitteri töötajaskond koosneb suuresti tsensuuri, LGBT ja kriitilise rassiteooria usku pahemäärmuslastest, siis pole välistatud, et mõni töötaja võib koodi kallal märatsema hakata.
Varem on Twitter koodi lukku pannud vastu suuremaid sündmusi, nagu näiteks ameerika jalgpalliliiga finaalmänge (Super Bowl), et tagada teenuse sujuv töö.
Twitteri 54.20 dollariline aktsiahind on 38 protsenti kõrgem kui see maksis 1. aprillil, mis oli viimane päev kui Twitteri aktsiaga sai kaubelda.
Taylori sõnul "korraldas Twitteri nõukogu läbimõeldud ja põhjaliku protsessi, mille käigus hinnati Eloni pakkumist ja sealjuures pöörati eriliselt tähelepanu [pakkumise] väärtusele, kindlusele ja rahastamisele. Pakutud tehing tagab märkimisväärselt parema hinna [võrreldes turu aktsiahinnaga] ja me usume, et see [müük] on Twitteri aktsionäride jaoks parim lahendus."
Agrawal kinnitas, et "Twitteril on kogu maailma mõjutav eesmärk ja tähtsus. Ma olen väga uhke meie meeskondade üle ja mind kannustab töö, mis pole kunagi olnud tähtsam kui täna."
Musk arvas tehingu sõlmimise peale: "Sõnavabadus on toimiva demokraatia vundament ja Twitter on digitaalne kärajad (town square), kus arutletakse inimkonna tuleviku jaoks eluliselt tähtsate küsimuste üle. Minu soov on teha Twitter paremaks kui kunagi varem, laiendada toodet uute funktsioonidega, avada usalduse suurendamise eesmärgil algoritmide lähtekood, hävitada spämmirobotid ja autentida kõik inimesed. Twitteril on tohutu potentsiaal – ma ootan võimalust, et see koos ettevõttega ja kasutajate kogukonnaga avada."
"Uute funktsioonide" all on Musk varem maininud näiteks võimalust postitusi toimetada.
Tehingu kiitis ühehäälselt heaks Twitteri direktorite nõukogu, selle peavad heaks kiitma Twitteri aktsionärid ja asjasse puutuvad riikide ning riikide ühenduste ametid.
Musk laenab Twitteri ostmiseks 25.5 miljardit ja panustab omalt poolt 21 miljardit dollarit.
Twitteri poolelt nõustavad tehingut rahaküsimustes pangad Goldman Sachs & Co. LLC, J.P. Morgan ja Allen & Co. Juriidilised nõustajad on Wilson Sonsini Goodrich & Rosati, Professional Corporation ja Simpson Thacher & Bartlett LLP.
Muski rahanõustajad on Morgan Stanley, Bank of America Securities ja Barclays. Juriidilist nõu annab Twitteri uuele omanikule Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP.
Huvitava – või küsimusi tekitava – lõimega esines teisipäeva varahommikul Twitteri üks kaasasutajatest ja selle pikaaegne tegevjuht Jack Dorsey. Ta alustas postituste rida Radioheadi palaga "Everything in its right place" (Kõik on selle õigel kohal).
Seejärel ta jätkas:
Ma armastan Twitterit. Twitter on kõige lähedasem asi ülemaailmsele teadvusele, mis meil on olemas.
Idee ja teenus on kõik, mis minu jaoks on tähtsad ja ma annan endast kõik, et kaitsta mõlemat. Twitter ettevõttena on minu jaoks olnud alati kõige olulisem teema ja minu kõige suurem kahetsus. See on olnud Wall Streeti ja reklaamimudeli omanduses. Selle tagasivõtmine Wall Streeti käest on õige esimene samm.
Põhimõtteliselt ma usun, et mitte keegi ei peaks Twitterit omama. See tahab olla protokolli tasemel avalik hüve, mitte ettevõte. Kuid ettevõte olemise probleemi lahendusena usaldan ma ainsa lahendusena Elonit. Ma usun tema missiooni, millega ta üritab laiendada teadvuse valgust.
Eloni eesmärk luua platvorm, mida "maksimaalselt usaldatakse ja mis on laiaulatuslikult kõikehõlmav" on õige. Selline on samuti @paraga eesmärk ja põhjus, miks ma ta [twitteri juhiks] valisin. Tänan teid mõlemaid, kes te olete ettevõtte toonud välja võimatust olukorrast. See on õige tee … Ma usun sellesse kogu oma südamest.
Ma olen nii õnnelik, et Twitter jätkab avaliku arutelu teenimist. Üle maailma ja kuni tähtedeni!
Kui Dorsey paistab olevat tehingu pooldaja, siis progressiusklikud on piltlikult öeldes "tagajalgadel". Üheks selle seltskonna "põnevama" arvamuse näiteks võib tuua teisel pool Lompi üpris tuntud sotsiaalse õigluse sõjardi Shaun Kingi postituse. (Kes oma konto käesoleva ülevaate kirjutamise ajaks on ära kustutanud.)
King kirjutab Twitteris:
Oma olemuselt pole küsimus @ElonMuski soovis osta Twitter ära pahem- ja parempoolsete vastuolus. See on valgete ülemvõimus. See mees kasvas üles apartheidis ja teda kasvatas valge rahvuslane. [Musk on pärit Lõuna-Aafrika Vabariigist.] Teda ärritab asjaolu, et Twitter ei luba valgetel rahvuslastel inimesi rünnata/ahistada. Selline on tema sõnavabaduse tõlgendus.
Samuti juhitakse Muski puhul tähelepanu, et tegemist on transhumanistiga, kes tegeleb aktiivselt oma ettevõttes Neuralink inimeste ajusse istutatava kiibi näol digitaalse- ja inimeste maailma liidese loomisega.
Toimetas Karol Kallas