Olukorras, kus iga elussünni kohta tehti kolm aborti, peeti Venemaad veel paar kümnendit tagasi kõrgeima abordimääraga riigiks maailmas. Tänu sündimata laste eluõiguse eest võitlevate aktivistide tööle on asjade seis aga pöördunud ning hiljutise statistika kohaselt toimub Venemaal täna iga abordi kohta ligikaudu kaks sündi.
Venemaa statistikaameti andmetest lähtuvalt toimus 1965. aastal 1 990 520 elussündi ja 5 463 300 registreeritud aborti. Mitteametlikel andmetel võis tegelik abortide arv olla kuni kaks korda suurem.
Sündide arv järgnevatel aastatel on marginaalselt suurenenud või vähenenud, registreeritud abortide arv aga püsivalt langenud ning viimaste kättesaadavate andmete kohaselt oli 2013. aastal abordi määr 1 901 182 elussündi 88 000 abordi kohta.
Kuivõrd iga-aastane pea miljoni lapse hävitamine kujutab siiski ohtu Venemaa demograafilisele stabiilsusele, on nii valitsus kui Vene Õigeusu Kirik algatanud programme abordimäära edasiseks langetamiseks.
Aastal 2013 allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin seaduse, mis keelas abordi reklaami. 2011. aastal võeti vastu seadus, mis keelab abordi pärast 12. rasedusnädalat ning näeb ette kahe kuni seitsme päevase ooteperioodi aborti teha soovivatele naistele. Lisaks on iga vastsündinu vanematele valitsuse poolt ette nähtud 13 000 dollari (umbes 11 650 euro) suurune ühekordne toetus.
Selle aasta jaanuaris tegi Vene Õigeusu Kiriku juht patriarh Kirill esimest korda nüüdisaegse Venemaa ajaloos pöördumise riigiduuma poole. Patriarh kutsus Venemaa valitsust üles tugevdama toetust perele ja traditsioonilisele abielule, katkestades abortide riiklik rahastamine ja astudes seega otsustav samm sündimata laste tapmise lõpetamise suunas.
Patriarh seostas "kohutavalt kõrget" abortide arvu läänelike moraalinormide hülgamisega. "Idee vaba valiku suuremast tähtsusest moraalinormide ees on saanud Lääne tsivilisatsiooni jaoks aeglaselt lõhkevaks pommiks," ütles ta rahvaesindajatele.
"Kui saaksime abortide arvu poole võrra vähendada, saavutaksime stabiilse ja võimsa demograafilise kasvu," nentis ta, lisades üleskutsena, et "Venemaa suutlikkus seista vastu kaasaegsetele pseudoväärtustele sõltub suuresti tema parlamendiliikmete aktiivsest seisukohavõtust".
USA-s baseeruva rahvastiku-uuringute keskuse (Population Research Institute) president Steven Mosher nentis, et Venemaal elluviidud elu ja sündi pooldavate meetmete mõju on olnud tähelepanuväärne.
"Tänu elu pühadust kaitsva poliitika kehtestamisele on Venemaa rahvaarvu langus praktiliselt peatunud ja saavutatud on stabiilsem demograafiline kurss. Venemaa demograafiline talv pole veel lõppenud, ent märgata võib selgeid märke kevadisest sulast," ütles Mosher.
Thaddeus Baklinski, LifeSiteNews
Tõlkis Maria Vooglaid