Kolm politseinikku arreteerisid 38-aastase Kate Scottow tema kodus laste juuresolekul ning viisid ta politseijaoskonda, kuna ta kutsus Twitteris aset leidnud vaidluse käigus transaktivisti vastavalt tema bioloogilisele soole, vahendab Daily Mail.
Vahejuhtum leidis aset käesoleva aasta 1. detsembril Inglismaal Hitchini väikelinnas Hertfordshire krahvkonnas ning selle käigus tehti Scottow'ist arreteerimisfoto, võeti tema DNA-proov ja sõrmejäljed ning hetkeseisuga on ta jätkuvalt uurimise all.
"Mind vahistati oma kodus kolme politseiniku poolt enda autistliku 10-aastase tütre ja 20-kuuse poja juuresolekul, kes on veel rinnalaps," kirjeldas Scottow juhtunut.
"Seejärel pandi mind seitsmeks tunniks vangikongi ilma hügieenivahenditeta (kuigi ma ütlesin neile, et mul on neid vaja), pärast mida mind kuulati üle ja lasti uurimise all olevana taas vabadusse. Mind arreteeriti süüdistatuna ahistamises ja pahatahtlikus suhtluses, kuna ma kutsusin kedagi Twitteris "vale" soo järgi."
Kuigi tema arreteerimisest on möödunud juba kaks kuud, ei ole talle tagastatud selle käigus konfiskeeritud mobiiltelefoni ega sülearvutit, mis takistab tema sõnul tema kohtupsühholoogia magistriõpinguid.
Hertfordshire politseijaoskond kinnitas vahistamist ning ütles: "Me võtame kõiki teavitusi pahatahtlikust suhtlusest tõsiselt."
Paraku pole see esimene kord, mil politseid on süüdistatud inimeste liiga raskekäelises kohtlemises, kes arutlevad internetis sooküsimuste üle. Näiteks määras West Yorkshire'i politsei situatsioonikomöödiate stsenaristile Graham Linehanile verbaalse ahistamise hoiatuse, pärast seda kui transaktivist Stephanie Hayden tema peale kaebas. Hayden kaebas nimelt selle üle, et Linehan kutsus teda vastavalt tema vanale nimele ja bioloogilisele soole. Haydeni kaebused viisid ka Scottow vahistamiseni.
Scottow eitas aga Haydeni ahistamist või ründamist ning sõnas, et tal on "siiras ja mõistuspärane uskumus, et inimene ei saa tegelikult oma sugu vahetada." Sellele vaatamata määras asekohtunik Jason Coppel esialgse õiguskaitse korras Scottow'le keelu postitada internetis mingisugustki isiklikku informatsiooni Haydeni kohta, "viidata temale kui mehele" või luua seos tema "endise identiteediga mehena".
Politsei käitumist kritiseeris sotsiaalmeedias ka endine Londoni linnapea ja hiljutine Suurbritannia välisminister Boris Johnson, kes leiab on mõistusevastane kulutada arvestatavas ulatuses maksumaksja raha ning inimressurssi Twitteri tüli lahendamisele, samal ajal kui viimastel päevadel on pussitamiste arv kasvanud 54 protsenti ning peaaegu iga päev teatatakse meile järgmisest traagilisest noarünnakust.
"Kas see on tõesti õige viis, kuidas kuritegevusega võidelda," küsib Johnson. "Kas see on see, milleks meie vaprad politseinikud õigus- ja korrakaitsejõududega liitusid? Kas te tahate tõesti väita, et Twitteris tegutsevate transfoobide üles otsimine ja vangi pistmine on prioriteet, samal ajal kui vägivald tänavatel on kontrolli alt väljumas?"
Mitmed kriitikud on juhtinud tähelepanu, et Scottow ahistamine on järjekordne näide üha jõulisemast ideoloogilisest diktatuurist, mille üheks peamiseks ilminguks on inimeste sõna- ja veendumustevabaduse mahasurumine, nö poliitiliselt ebakorrektsete väljaütlemistega seonduvalt hirmuõhkkonna tekitamine ja seeläbi inimeste suunamine enesetsensuurile.
Toimetas Martin Vaher