Foto: Scanpix

Lillekasvatus on Hollandis oluline majandusharu, mis annab tööd ligi 150 000 inimesele. Kõrgustesse hüpanud energiahinnad on viinud lillekasvatuse aga madalseisu, kuna paljud ettevõtted ei suuda energiahindadega toime tulla.

Hollandi dekoratiivtaimede ja lillede kasvatajad kardavad oma tuleviku pärast, kirjutab Postimees. Üha enam tootjaid on teatanud, et nad loobuvad lillede kasvatamisest, esitades kas pankrotiavalduse või katkestades külmemateks talvekuudeks ajutiselt oma töö, teatas turundusorganisatsioon Royal Flora Holland eelmise nädala lõpus. 

"Olukord on palju tõsisem kui koroonakriisi ajal, mis samuti tabas lillekasvatajaid väga valusalt," teatab Royal Flora Holland oma pressiteates. "Kui gaasi hinnad jäävad mõneks ajaks sama kõrgele tasemele, siis on kogu sektori olemasolu suure löögi all. Kõrgetel ja ettearvamatutel energiahindadel on halvav efekt, sest tootjad ei tea, mis saab edasi. Kui Hollandi lilletootmise võimsus oluliselt väheneb, siis on sellel doominoefektina tagajärg kogu majandusharule. Poliitikud ei ole siiani olukorra tõsidust mõistnud. Järgnevad kuud saavad olema kriitilised. " 

Lillede pakkumine võib väheneda 35–40 protsenti. Üks suur aretusettevõte, kellelt kasvatajad ostavad seemet, on teatanud tellimuste vähenemisest 30–50 protsenti. Eelkõige on tegemist nende lillede seemnetega, mida tuleb kasvatada soojades tingimustes. 

Toimetas René Allik