Itaalia epidemioloogi, doktor Matteo Bassetti sõnul suurem osa inimestest, üle 90 protsendi, kes on viimasel ajal saanud COVID-19 nakkuse, ei saa sellest ise arugi.
Suurem osa Itaalia COVID-19 nakkustest on nakkushaiguste eksperdi Bassetti sõnul asümptomaatilised. Mis tähendab, et sümptomid on nii leebed või peaaegu märkamatud ja nakatunud inimesed ei pane seda ise tähelegi. Ühtlasi näitab selline areng, et Hiinast alguse saanud viiruse teine laine ei ole nii ohtlik kui esimene, vahendab Breitbart.
Itaalia on märkimisväärselt suurendanud oma testimisvõimekust ja päevas võetakse inimestelt üle 71 000 proovi. 22. augustil tuvastasid riigi arstid 1209 uut haigusjuhtu.
Bassetti, kes on Itaalia nakkushaiguste vastase teraapia ühingu (Italian Society of Anti-infection Therapy; SITA) juht, sõnul pole rohkem kui 90 protsendil nakkuse saanud inimestel haigusnähte, mis tähendab, et nad ei ole haiged. Nakatunud inimesed peavad igaks juhuks siiski eralduma, kuid see ei tähenda, et kõik peaksid viiruse teist lainet kartma.
Itaalia on üks Hiinast alguse saanud viirusega enim pihta saanud riike. Nakatumiste arv küündib seal üle 257 000 ja haiguse kätte surnud inimesi on üle 35 000.
Bassetti sõnul on hullem siiski möödas. "Täna pole viirus enam nii hirmutav ja uuest riigi sulgemisest poleks mingit kasu. Me peame selle viirusega õppima elama ja tegema seda ilma hirmu külvamiseta. Haiglaravi vajavate juhtumite – mis on tõeline hädaolukord – arv ei kasva."
"Võrreldes märtsi-aprilliga on tänane olukord väga erinev," jätkas Bassetti. "Väga paljud juhtumid on asümptomaatilised. Inimesed, kes saavad nakkuse, ei jää enam raskelt haigeks. Üle maailma surmajuhtumite arv väheneb. See haigus näeb välja hoopis teistmoodi kui kevadel ja seda ilmselt selle tõttu, et inimesed oskavad seda paremini tuvastada ja ravida. Isegi viiruskoormus (haigusetekitajate määr organismis 1ml vere kohta) paistab kahanevat."
Itaalias elab 60,36 miljonit inimest. 23. augustil suri riigis COVID-19 tõttu 7 inimest.
2013/14 kuni 2016/17 aastate hooaegadel haigestus Itaalias grippi 5 290 000 inimest (9% rahvastikust) ja gripiga seostatakse selles ajavahemikus 68 000 surma (keskmiselt 17 000 surma aastas). Viidatud uuringus tuuakse välja, et Itaalias sureb gripi tõttu rohkem inimesi, eriti vanemaealiste seas, kui teistes Euroopa riikides.
Rootsi, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide statistika näitab, et Aafrika ja Lähis-Ida päritolu ning teiste rahvusvähemuste (BAME) kogukonnad, seda nii sotsiaalsetel kui geneetilistel põhjustel, on COVID-19 suhtes haavatavamad kui valged inimesed.
Toimetas Karol Kallas