Hiljuti kahtlastel asjaoludel surnud pedofiil Jeffrey Epsteini väidetav ohver Virginia Giuffre väidab, et teda sunniti seksuaalvahekorda ka Briti kuningliku perekonna liikme prints Andrewga, kes teab tema sõnul "mida ta teinud on ning saab seda ka tunnistada".

Virginia Giuffre väitis juba 2011. aastal antud tunnistuses, et Yorki hertsog prints Andrew "teab tõde" alaealiste tüdrukute seksuaalse kuritarvitamise kohta Epsteini poolt ning ta tuleks tuua kohtu ette tunnistusi andma. 2014. aasta kohtutoimiku kohaselt väitis Giuffre ühtlasi, et teda sunniti 17-aastasena astuma seksuaalsesse vahekorda prints Andrew ja teiste Epsteini sõpradega.

Sellel 2001. aastal jäädvustatud fotol on näha prints Andrewd panemas kätt ümber 17-aastase Virginia Giuffre'i (toona Roberts). Nende selja taga on seismas Epsteini endine partner Ghislaine Maxwell, keda süüdistatakse noorte tüdrukute hankimises Epsteinile. Foto: Virginia Giuffre erakogu

Prints on tema vastu esitatud süüdistusi alati ägedalt eitanud. 2015. aastal otsustas kohus, et Giuffre poolt printsi vastu tehtud süüdistused olid "tähtsusetud ja kohatud" ning käskis need Epsteini vastu esitatud hagist eemaldada.

Giuffre oli üks kümnetest naistest, kes rääkis ka teisipäeval Manhattani föderaalkohtus peetud istungil enda seksuaalsest kuritarvitamisest Epsteini poolt, kes suri 10. augustil kahtlastel asjaoludel oma vangikongis enne kui tema üle õnnestus kohut mõista.

"Mind värvati väga noorelt Mar-a-Lagost [üks president Trumpi residentsidest – toim.] ning vangistati maailma, mida ma ei mõistnud ning mille vastu ma olen tänase päevani võidelnud ning mille vastu võitlemast ma ei loobu," rääkis ta pärast istungit kohtumaja ees ajakirjanikele. "Ma ei lase ennast vaigistada enne kui nende inimeste üle on kohut mõistetud."

Giuffre esitas seejärel taaskord süüdistusi ka prints Andrew vastu. "Ta teab, mida ta teinud on ning saab seda ka tunnistada," ütles ta printsi kohta. "Ta teab täpselt, mida ta teinud on, ning ma loodan, et ta tunnistab kõik üles."

Mitmeid Epsteini väidetavaid ohvreid esindav advokaat Brad Edwards lisas, et "prints Andrew või keegi teine, kes on teinud alusetuid avaldusi, kui keegi neist soovib siia tulla ja meiega rääkida ning vastata ohvrite või meie kui nende esindajate tõelistele küsimustele, siis on nad selleks teretulnud".

"Ma olen isiklikult selle kutse prints Andrewle korduvalt edastanud," kinnitas Edwards. "Ta võib selle iga hetk vastu võtta, me oleme valmis ning meil on talle palju küsimusi."

Veel üks naine süüdistab printsi seksuaalses ahistamises Epsteini residentsis

Ka Johanna Sjoberg süüdistab prints Andrewd enda seksuaalses ahistamises Epsteini New Yorgi residentsis, kus ta viibis 2001. aastal noore üliõpilasena koos Virginia Giuffre'iga.

Ka Johanna Sjoberg (paremal) süüdistab prints Andrewd enda seksuaalses ahistamises 2001. aastal Epsteini New Yorgi residentsis. Foto: Express

Sjobergi sõnul tegi keegi Epsteini juures ettepaneku ühispildi tegemiseks, milleks paluti neil diivanile istuda: "Andrew ja Virginia istusid siis diivanile ning nad asetasid nuku Virginia sülle."

"Ning seejärel istusin ma Andrewle sülle ning ma usun, et tegin seda oma vabast tahtest," kirjeldab Sjoberg sündmuste edasist kulgu. "Ning nad võtsid nuku käed ja asetasid need Virginia rindadele ning Andrew asetas siis oma käed minu rindadele."

Kohtudokumentide kohaselt "meelitas" Ghislaine Maxwell Sjobergi Epsteini koju lubadusega, et ta saab tema juures "legitiimse töökoha".

Maxwell, kes oli toona Epsteiniga romantilises suhtes, eitab aga neid süüdistusi.

Prints Andrew eitab jätkuvalt tema vastu esitatud süüdistusi

Prints Andrew tegi laupäeval avalduse, milles kinnitab, et tutvus Epsteiniga 1999. aastal ning kohtus temaga seejärel aastas korra või paar ja viibis ka mitmetes Epsteini residentsides. Kuid samas ei "näinud ega kahtlustanud" ta enda sõnul "mingisugust käitumist, mis hiljem viis Epsteini vahistamise ja süüdimõistmiseni".

"Ma olen juba varasemalt öelnud, et see oli viga ja eksimus, et ma temaga pärast seda kohtusin, kui ta 2010. aastal vanglast vabanes ning saan vaid taaskord väljendada kahetsust oma eksiarvamuse üle, sest praeguste teadmiste valguses ei olnud tema näol tegemist sugugi selle inimesega, kelleks ma teda pidasin," õigustas end prints.

Prints Andrew sõnul "jättis tema enesetapp palju küsimusi vastuseta ning ma mõistan ja tunnen kaasa kõigile, keda [Epsteini teod] on mõjutanud ning kes soovivad mingit lõplikku selgust".

"See on keeruline aeg kõigi jaoks, keda see puudutab ning mul on härra Epsteini elustiili raske mõista või selgitada. Ma taunin tugevalt igasugust inimeste ärakasutamist ning ei suudaks sellist käitumist kunagi heaks kiita, julgustada ega selles osaleda," kinnitas Yorki hertsog.

Põhiallikas: The Guardian

Toimetas Martin Vaher