Jeffrey Epstein. Foto: Scanpix

USA justiitsministeeriumi siseuurimine leidis, et 2008. aastal pedofiilist finantsile Jeffrey Epsteinile ülimalt soodsat kokkuleppemenetlust pakkunud prokurörid tegid küll halva otsuse, kuid ei rikkunud otseselt seadust, kirjutab NBC.

Vabariiklasest Nebraska senaatori Ben Sasse sõnul peaks otsus kodanikud raevu ajama. "Kui sa lased heade tutvustega miljardäril pääseda karistusest laste vägistamise ja rahvusvahelise seksikaubanduse eest, siis see pole halb otsus, vaid tülgastav läbikukkumine," leidis ta.

Uurimise kohaselt oli Epsteinile leebe vanglakaristuse pakkumise taga peamiselt endine Trumpi administratsiooni tööminister Alex Acosta, kes oma rolli ilmsikstulekul tagasi astus. 2008. aastal oli Acosta aga Florida prokurör, kes Epsteini kaasusega tegeles.

Acosta teatas otsuse peale, et nüüd olevat täielikult ümber lükatud väited, nagu oleks Epsteinile toona pakutud teadlikult paremate tingimustega kokkulepet. Acosta sõnul ei olnud siis Epsteini kuritegude tegelik ulatus veel teada ning kui tal oleks säärane info olnud, oleks ta võtnud teistsuguse kursi.

Justiitsministeerium briifis otsuse osas ka Epsteini väidetavaid ohvreid. "Ainuke asi, mida briifingust teada sain on see, et Epsteini sugused rikkad ja heade suhetega inimesed on jätkuvalt väljaspool seadusi," sõnas üks neist.

Epsteini süüdistati 2008. aastal selles, et ta oli 2000ndate alguses oma Palm Beachi villas kümneid alaealisi tüdrukuid seksuaalselt ära kasutanud. Lõpuks pakuti talle aga kokkulepet, kus ta tunnistas end süüdi vaid ühes kuriteoepisoodis. Miljardär pidi vangis olema vaid 13 kuud ning sai praktiliselt igapäevaselt sealt lahkuda.

Epstein suri mullu kahtlastel asjaoludel vanglas. New Yorgi prokurörid jätkavad tema seksuaalkaubanduse võrgustiku uurimist. Epsteini pikaaegne lähikondlane Ghislaine Maxwell on saanud süüdistuse Epsteinile noorte tüdrukute värbamises.

Toimetas Jaanus Vogelberg