Vaade Elbe jõele ja Pirna linnale Foto: Piqsels

Pühapäeval 17.detsembril toimunud hääletusel valiti Saksamaa Saksimaa väikelinna Pirna linnapeaks parema ilmavaatega 53-aastane Tim Lochner.

Lochner ei kuulu küll ise AfD-sse, kuid tema vaated ühtivad partei omadega. New York Times kirjeldab valimisvõitu sammuna partei "normaliseerimise" taktikas. Samuti nähakse AfD-ga seotud poliitiku linnapeaks saamises partei jaoks võimalust näidata, et nad saavad valitsemisega hakkama.

Tim Lochner Foto: Scanpix

Parema ilmavaatega inimese saamine 38 000 elanikuga Pirna linnapeaks kajastab üldisi Saksamaa poliitilisi suundumusi ja AfD populaarsuse kasvu.

Huvitav on Lochneri valimise puhul asjaolu, et hiljuti kuulutas liidumaa põhiseaduse kaitsmise amet (kaitsepolitsei) AfD äärmusorganisatsiooniks.

Lochner kogus valimistel, kus osales peale tema veel kaks inimest, 38,5 protsenti häältest. Ta võitis ka novembris toimunud valimiste esimese vooru, kuid siis veel ei õnnestunud tal suure hulga kandidaatide seas koguda valituks osutumiseks piisaval hulgal hääli.

Viimased küsitlused näitavad, et endisel Ida-Saksamaal asuvates liidumaades toetab AfD-d ligi kolmandik valijatest. Saksimaal on partei toetus 35 protsenti. Üle Saksamaa on AfD toetus 22 protsendi juures ja jääb alla ainult Kristlikele Demokraatidele (CDU-le). Kantsleri Olaf Scholzi Sotsiaaldemokraatidest on AfD kaugel ees.

Järgmisel aastal toimuvad valimised kolmel idapoolsel liidumaal ja ennustatakse, et AfD koondab enda kätte veelgi enam võimupositsioone. 

Viimastel, 2021. aastal toimunud, Saksamaa valimistel kogus AfD 10 protsenti häältest.

Pirnat kirjeldatakse Saksimaa Šveitsina, kuid linnal pole peale turismi õnnestunud kohale meelitada teisi tööstuseid ja suuremat kaubandust. Kuna linn asub liidumaa pealinna Dresdeni lähedal, hinnatakse seda pendelrände elupaigana.

Eelmine, alates 2010. aastast ametis olnud linna meer sai 70-aastaseks ja otsustas pensionile jääda.

Toimetas Karol Kallas