
Teistkordsel katsel lubas Lõuna Aafrika Vabariigi valitsus 11. mail Johannesburgi lennuväljal maanduda USA tšarterlennukil, mis toimetas Ameerika Ühendriikidesse 59 valget buuri põgenikku.
Lennuk jõudis Ühendriikide aja järele Washington DC Dullesi lennuväljale 12. mail, kus genotsiidi eest põgenevaid valgeid lõuna-aafriklasi tervitas aseriigisekretär Christopher Landau, vahendab Sky News.
Buuri põgenike Ühendriikidesse ümberasustamise programmi tegi valitsus teatavaks veebruaris. Kui USA tõmbab kõiki põgenikeprogramme jõuliselt kokku, siis buurid on erand, kuna tegemist on päris-, mitte majanduspõgenikega, kes põgenevad vägivalla eest.
Viimase kümne aasta jooksul on Lõuna-Aafrikas tapetud kuskil 500–600 valget talunikku ja nende pereliiget. Teada on juhtumid, kus imikuid on küpsetatud mikrolaineahjus ja keedetud. Lisaks võttis LAV-i valitsus hiljuti vastu seaduse, mis lubab valitsusel võtta buuri talunikelt ilma hüvituseta maa ära. Samuti on riigi positiivse diskrimineerimise seadused sellised, et valgetel on võimatu teha riigistruktuurides karjääri ja ettevõtluses piiratakse valgete palkamist.
LAV-i must rassistlik valitsus nimetab buuride tagakiusamise väidet "väärteabeks" ja osutab, et buurid on üks riigi rikkamaid ning edukamaid rahvastikugruppe.
Buurid on peamiselt Hollandi ja Prantsusmaa väljarändajate järeltulijad, kes kolisid Aafrika lõunaossa 17. sajandil ja tänaseks elab neid LAV-is kuskil 2,7 miljonit. Neil on oma keel afrikaans, mis on üks riigi üheteistkümnest ametlikust keelest.
Buurid olid 1994. aastal laiali läinud apartheidi süsteemi juhid. Kaasajal levib üha laialdasemalt seisukoht, et võrreldes tänase üdini korrumpeerunud ja saamatu valitsuse poolt loodud majandus– ning vägivallakaosega oli buuride võimu ajal kõigi, sealhulgas mustade, elu märgatavalt parem. Apartheidi ajal oli LAV esimese maailma riik, täna meenutab see üha rohkem Zimbabwet.
Kui algselt keskendus USA LAV-i valgete ümberasustamise programm ainult buuridele, siis hiljuti laiendati seda briti päritolu valgetele ja teistele rassivähemustele.
Hetkel pole teada kui paljud LAV-i buurid ja teised valged soovivad Ühendriikidesse ümber asuda, kuid riigidepartemangu sõnul võtab riik neid vastu veel rohkem.
Toimetas Karol Kallas