USA president Donald Trump pöördus eile ameeriklaste poole oma kabinetist Valges Majas, et kõneleda kriisist riigi lõunapiiril.

"Tegemist on valikuga õige ja vale, õigluse ja ebaõigluse vahel," ütles Trump oma kaheksa minutit kestnud kõnes ning kirjeldas olukorda kui "südame ja hinge kriisi."

President rõhutas rahvale erinevaid aspekte akuutsest probleemist illegaalse immigratsiooniga, kuid ei kuulutanud siiski ametlikult välja erakorralist seisukorda, mis võimaldaks tal liigutada rahasid piirimüüri rajamiseks ilma kongressita.

"See on inimkannatuste tsükkel, mille ma olen otsustanud lõpetada," ütles Trump ning tõi esile, et mittetoimiva immigratsioonisüsteemi ohvriteks on naised ja lapsed. Illegaalselt Ühendriikidesse toodud laste arv on Trumpi andmetel enam kui 20 000.

"Neid lapsi kasutatakse … halastamatute [inimkaubitsemisega tegelevate] jõukude poolt ära kui mängukanne," märkis president.

Ta rääkis ka üle piiri sisse imbuvatest probleemidest narkootikumide ja kuritegevusega, mis ohustavad ameeriklaste elu.

Näitena konflikti teravusest on piirivalve andmetel pärast nn karavani saabumist Kesk-Ameerikast USA-Mehhiko piirile migrantide poolt nende töötajate vastu suunatud vägivald kasvanud 300 protsenti.

Nagu on rõhutanud piirivalvurid ise, ei ole tara tarvilik mitte üksnes sissetungijate tõkestamiseks, vaid ka valve teostajate kaitseks.

Trump kordas oma pöördumises müüri maksumusena 5,7 miljardit dollarit, kuid täpsustas, et "betoonmüüri asemel tuleb terasbarjäär," mis on "lihtsalt mõistlikum."

Ta tõrjus tagasi esindajatekoja demokraadist spiikri Nancy Pelosi väite, otsekui oleks piirimüüri rajamine "moraalivastane".

"Miks ehitavad rikkad poliitikud oma kodude ümber müüre, tarasid ja väravaid?" küsis president.

"Nad ei ehita neid müüre vihkamisest inimeste vastu väljaspool, vaid armastusest inimeste vastu seespool."

Toimetas Urho Meister