Suur auk Estonia keres. Foto: Scanpix

Parvlaev Estonia hukust eluga pääsenud Paul Barney nõuab, et Rootsi ajakirjanike värskete paljastuste valguses selgitataks välja laevahuku tõeline põhjus. Muuhulgas tahab Barney teada, kas vastavad tõele väited, nagu oleks katastroofiga olnud mingil moel seotud Briti sõjaväeluure MI6, kirjutab The Sun.

Discovery Channelis värskelt linastunud dokumentaalsarjas väidetakse, et Venemaa hoiatas MI6t, et viimane lõpetaks Estonia pardal Nõukogude sõjaväetehnika smugeldamise. Sellise väite esitab ajakirjanik Stephen Davis, keda asjast informeeris endine MI6 agent Richard Tomlinson. Tähelepanuväärsel kombel allkirjastas Ühendkuningriik 1995. aastal ainsa Läänemerest eemal asuva riigina Estonia nn hauarahu lepingu.

Barney, kes kannatas pärast katastroofist pääsemist aastaid posttraumaatilise stressi all. soovib nüüd selgitust, miks seda tehti.

“Tahan, et Briti valitsus ütleks lõpuks välja, mis Estoniaga juhtus ja kuivõrd olime meie sellega seotud. Pole saladus, et Nõukogude sõjaväetehnikat osteti ja smugeldati välja kaootilistes tingimustes, mis Nõukogude Liidu lagunemisele järgnesid, ning seda tehti läbi Eesti,” sõnas ta.

Barney hinnangul selgitaks see, miks Ühendkuningriik hauarahu lepingule alla kirjutas. “Sellel ei paista olevat ühtegi tsiviilset selgitust. Ainuke seletus on sõjaline. Meie valitsus pole seda kunagi selgitanud,” leidis ta. Dokumentaalsarja režissöör Henrik Evertssoni sõnul ei leidnud ka tema lepingu allkirjastamisele selgitust, rõhutades samas, et ei ole huvitatud vandenõuteooriatest, vaid uuest uurimisest.

Toimetas Jaanus Vogelberg