Äärmuslikult euroliidu- ja rohepöördemeelne korporatistlik meediavõrgustik Euractiv peab Ursula von der Leyeni pika poliitkarjääri saladuseks tema erilist – voolavat – suhet tõega.
Euractivi uus peatoimetaja Matthew Karnitschnig küsib: "10. jaanuaril sai teatavaks, et Leyen veetis nädala Hannoveri haigla voodis. Pealinna (Brüsseli) tähelepanu on keskendunud asjaolule, miks Euroopa Komisjoni presidendi kõneisik hoidis seda ajakirjanduse ja avalikkuse eest saladuses?"
Peatoimetaja sõnul on Leyeni kõneisiku Paula Pinho süüdistamine esimese kopsupõletiku varjamises siiski vale. Pinho on ainult sõnumitooja. Selle toetuseks osutab Saksamaa vanasõnale: "Kelle leiba ma söön, selle laulu ma laulan. (Wes Brot ich ess', des Lied ich sing.)"
Karnitschnigi sõnul pole Leyenist kedagi paremat, kes oskaks tema moodi ülemustele külje alla pugeda. Ta on ainukene Angela Merkeli Kristlike Demokraatide (CDU) poliitik, kes oli ametis viimase kõigis neljas valitsuses ja seda vaatamata üpris hädisele sooritusele.
Leyeni pikaealisuse saladus on tema "voolav" suhe tõega.
Oma poliitilise karjääri jooksul, mis on kestnud pea kolm aastakümmet, on Leyen, seda nii suurtes kui väikestes asjades, alati ekselnud "pooltõdede" elik "tõena näivas" maailmas.
Komisjoni juhi strateegiaks on peatoimetaja sõnul alati "venitamise mängu mängimine".
Kes mäletab tema doktoritöö plagiarismi skandaali?
Kui Saksamaa kaitseministeerium maksis tema ministriks oleku ajal McKinseyle miljoneid eurosid ja kuidas üks tema poegadest sai töö viimase Silicon Valley'i büroos?
Või mida arvata "Pfizergate'ist"?
Euractivi peatoimetaja sõnul on kõigi nende asjade kohta avalikkusel ainult parimal juhul udused mälestused. See on just see viis, kuidas Leyeni strateegia töötab. Oota, naerata, lase ennast õiges kohas paar korda pildistada, hoia eemale kriitilistest ajakirjanikest. Seda saab alati korrata.
Kuid lõpuks saabub alati tagasilöök.
Endine Ameerika Ühendriikide president George W. Bush, keda mäletatakse kõige paremini vast tema Afganistanile ja Iraagile jäetud kustumatu mulje tõttu, rääkis Tennessee osariigi inimestele kunagi ühe rahvameheliku tarkusetera: "Kui ma lasen ennast ühe korra lolliks teha, on süüdi lollitaja. Kui mind … [teist korda üritatakse lolliks teha], siis ei tohiks see võimalik olla!"
"See on mõistlik nõuanne. Kuid mingil moel õnnestub Leyenil inimesi jätkuvalt lollitada," lõpetab Karnitschnig Euroopa Komisjoni ülemkomissari teemalise repliigi.
21. kuni 23. jaanuarini osaleb Leyen koos Komisjoni tippbürokraatidega Maailma Majandusfoorumi Davose kokkutulekul. Varem on Leyen esinenud WEF-i igaaastastel kõnekoosolekutel vähemalt neljal korral.
Toimetas Karol Kallas