Foto: Piqsels

Vaatamata asjaolule, et suurem osa rumeenlastest ei poolda samasooliste paaride koos- ja abielu seadustamist, sunnib Euroopa Inimõiguste Kohus riiki omasoolembe siiski paari panema. 

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) langetas teisipäeval (23.05.2023) otsuse, milles leitakse, et konservatiivse valitsusega Ida-Euroopa riik rikub samasooliste kooselu tunnustamata jättes inimeste õigust era- ja pereelule, vahendab ReMix.

Kohtuasja viisid EIKi 23 Rumeenia päritolu omasooiharate inimeste paari, kes soovivad abielluda, kuid kelle soove riigi perekonnaseisu ametid kuulda ei võta. Rumeenia seadused näevad ette, et abielluda saavad omavahel ainult mees ja naine.

2017. aastal läbi viidud uuringufirma Pew Research Centre'i küsitlus näitas, et vaid 26 protsenti rumeenlastest toetab samasooliste abielu. 2019. aasta Eurobaromeetri uuringu kohaselt leiab vaid 29 protsenti rumeenlastest, et samasooliste abiellumise õigus peaks kehtima üle Euroopa ja 63 protsenti vastanutest on selle vastu.

Häältega viis kahe vastu leidis EIK, et Rumeenia valitsus "on kohustatud tunnistama ja kaitsma samasooliste suhteid, samas sellel [Rumeenia valitsusel] on vabadus otsustada, millises vormis ja millist kaitset täpsemalt see pakub".

Kohus lisas: "Samasooliste ühenduse tunnistamine ei tee kahju abielu institutsioonile, kuna vastassoost inimesed saavad jätkuvalt abielluda."

Rumeenial on kolm kuud aega otsus EIKi kõrgemasse astmesse edasi kaevata. Kui seda ei tehta, muutub kohtuotsus automaatselt õiguslikult siduvaks ja valitsus on kohustatud samasooliste tsiviilpartnerluse seadustama.

Tegemist on Euroopa Liidu konservatiivsemates liikmesriikides toimuva tüüpilise arenguga. Näiteks Sloveenias on toimunud kolm üleriigilist referendumit, millega on samasoolistele abiellumise õiguse andmine maha hääletatud, kuid riigi ülemkohus tühistas nende tulemused ning sundis täitev- ja seadusandlikku võimu seadustama samasooliste abielu. 

Toimetas Karol Kallas