Euroopa Komisjon kritiseeris oma iga-aastases raportis Türgit probleemide pärast õigussüsteemi sõltumatuse, meediavabaduse ja inimõigustega, kuid kiitis majandusreforme ja tegelemist miljonite Süüria sõjapõgenikega.
Kuigi Türgi president Recep Tayyip Erdoğani on süüdistatud diktaatorluses ning oponentide vaigistamises, ei avaldatud raportit enne novembri alguses toimunud valimisi. Need võitis praeguse presidendi juhitud konservatiivne Õigluse ja Arengu Partei, saades 49,4% häältest. Presidendiparteil on nüüd võimalik üksi valitsust moodustada.
Euroopa Komisjon kiidab Türgit majandusreformide ja pagulastega seotud probleemide lahendamise eest hoolimata sellest, et alates käesoleva aasta kevadest on Türgi võimaldanud lahkuda oma territooriumilt Euroopasse sadadel tuhandetel inimestel. Türgi pingutused inimkaubanduse takistamiseks on pigem sümboolsed ning Euroopasse saabunud migrantide tulvas võib näha kaarti käes, mis võimaldab Ankaral Euroopa Liiduga tingida.
Äsja Türgi naaberriiki Kreekat külastanud Eesti sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna sõnul on see, kuidas Türgi poolt on organiseeritud ränne Euroopasse, väga mastaapne ja sujuvalt korraldatud inimkaubandus.
NATO liige Türgi on oluline liitlane võitluses äärmusrühmitusega ISIS, mistõttu on praeguse, kuigi mõneti islamistlikuks peetava presidendi jätkamine on oluline nii NATO kui EL-i jaoks. Seepärast räägib EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika juht Federica Mogherini Türgi valimistulemustest kui demokraatia võidukäigust.