Eesti rehielamu Hiiumaal. Foto: Bigstockphoto

Kliimaeesmärgi saavutamiseks plaanib Euroopa Komisjon kehtestada vanematele majadele sundrenoveerimise nõude, kui maja energiaklass on liiga madal, vahendab Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Paljud vanemad majad Euroopas on liiga madala energiaklassiga, Saksamaal on ca kolmandik majadest energiaklassiga G või H, kirjutab FAZ. Euroopa Komisjonil on eesmärk, et aastaks 2030 renoveeritaks Euroopa Liidus 35 miljonit vanemat maja. 

Detsembri keskel peaks komisjon tulema välja konkreetsemate ettepanekutega. Kuni aastani 2027 tuleks vanemad majad, kui nende omanik või rentnik vahetub, saavutama vähemalt "E" tasemel energiaklassi. Nõue ei kehtiks mitte ainult elumajadele, vaid ka hotellidele ja büroohoonetele. Aastaks 2030 tõuseks energiaklassi nõue tasemele "D" ja aastaks 2033 tasemele "C".

Ühtlasi kohustaks Euroopa Komisjon liikmesriike töötama välja uued miinimumnõuded hoonetele. Kõige kõrgem, "A" energiaklass, oleks ainult nn nullenergiamajadel.

Saksamaal loodetakse majade energiaklassi standarditega vähendada ehitussektori süsinikdioksiidi jälge 11 miljoni tonni võrra, Euroopa Komisjoni plaani toetab ka uus valitsuskoalitsioon, edastab FAZ.

Toimetas René Allik