Euroopa Komisjon tegi eile ettepaneku määrata esialgse vaktsineerimistõendi kehtivusajaks üheksa kuud ning selle pikendamise tingimuseks tõhustusdoosi. Samuti soovitatakse reisimise aluseks võtta ainult koroonatõend ning mitte riikide nakatumisnäitajaid, vahendab Aktuaalne Kaamera.
ERRi Brüsseli korrespondendi Joosep Värgi sõnul tuli eile Euroopa Komisjonist oluline sõnum: "koroonaviiruse esialgse vaktsineerimise tõend peaks kehtima üheksa kuud ning selle pikendamiseks tuleks saada tõhustusdoos."
Euroopa Komisjoni õigusvolinik Didier Reynders selgitas, et "pärast üheksat kuud vaktsineerimistõend enam ei kehti kui tõhustusdoosi pole tehtud" ning "praegusel hetkel kehtivusaeg tõhustusdoose ei puuduta."
Otsuse taga on vaktsiini efektiivsuse vähenemine aja jooksul. See tähendab, et ühel hetkel võib sama juhtuda ka tõhustusdoosi järel. Ent seda, kas vaktsineerimine saab rutiiniks, näitavad juba teadusuuringud, mis olid ka eilse otsuse aluseks.
Samuti andis Komisjon soovituse teha Euroopa Liidus reisimise aluseks ainult koroonatõend, olgu see siis saadud vaktsineerimise, läbipõdemise või testi alusel. Ent piirangud, mis on seotud asukohariigiga, tuleks jätta kõrvale. Erandeid tuleks teha ka pendelrändele.
Koroonameetmed on muutumas aina karmimaks. Näiteks ka Saksamaa järgmine valitsus kavatseb kehtestada vaktsineerimiskohustuse teatud eriala esindajatele.
Tanel Kiik: üheksal kuul on palju pooltargumente
Tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul oli riike, kes kehtestasid vaktsineerimistõendi kehtivusajaks 12 kuu piiri ning mõned riigid jätsid selle tähtajatuks. Kiige sõnul on selle piiri nihutamisel üheksa kuu peale aga väga palju pooltargumente.
Kiige sõnul käib hetkel arutelu kas selle Euroopa Komisjoni ettepanekuga kaasa minna: "Aga vaadates, et umbes poole aasta peal hakkab enamike vaktsiinide kaitse langema, eriti eakatel, kes kindlasti vajavad tõhustusdoosi, aga ka teistel täisealistel, kellel on samuti viiruse kõrge leviku tingimustes mõistlik tõhustusdoos ära teha, siis jätta periood kuue ja üheks kuu vahel, millal on võimalik tõhustusdoos teha, nii et tõend kehtib ja ka kaitse on tagatud, see on päris loogiline."
Kiige sõnul tuleb tõhustusdoos teha ka neil, kes on koroonaviiruse juba läbipõdenud ning saanud ka kaks vaktsiinidoosi.
Toimetas Martin Vaher