Kadri Simson Foto: Scanpix

Täna kogunevad Brüsselis Euroopa Liidu liikmesriikide energia eest vastutavad ministrid, et arutada muuhulgas elektrihinnale lae kehtestamist. Kogu energiakriisi pakett koosneb viiest punktist, millest üks on kohustuslik elektritarbimise vähendamine.

Esimene element on energiatõhususeks nimetatav kohustuslik elektritarbimise vähendamine tiputundidel. Kuna hinnatippe põhjustavad enamasti gaasijaamad, siis saab sel moel vähendada ka gaasitarbimist, vahendab ERR volinik Kadri Simsoni sõnu.

Kuidas see ettepanek on seotud tegelikkusega, kus eraisikud ja eriti ettevõtted on juba ülikõrgete elektrihindade tõttu vähendanud ja vähendavad elektritarbimist juhtudel, kus see on võimalik, Simsoni jutust ei selgu. 

Teiseks tahetakse vähendada gaasijaamade mõju elektrihinnale. "Kõigi teiste elektritootjate tulu on täna elektribörsil sõltuvuses gaasijaamadest," selgitas Simpson. "See seos on võimalik meie ettepaneku alusel lahti ühendada, kui seame taastuvenergia tootjatele ja teistele madalama hinnaga tootjatele tulu ülempiiri."

Kolmandaks meetmeks on hinnapiiri seadmine solidaarselt ka fossiilkütustest elektrit tootvatele ettevõtetele. 

Viies osa ettepanekust on hinnalae kehtestamine Vene torugaasile. Sellest ettepanekust on näha Euroopa Liidu soovi endiselt Venemaalt gaasi osta ka olukorras, kus Vene gaasi ostjatele heidetakse samal ajal ette gaasiostu läbi Ukraina sõja kaudset rahastamist, Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide mõju pehmendamist ja liigset enesekesksust.

NordPooli elektribörsi läbipaistvamaks muutmise ettepanekutega tahab komisjon tulla välja alles järgmise aasta alguses, kuna see nõudvat pikemat ja põhjalikku analüüsi selles osas, millist turudisaini on meil vaja. 

Toimetas René Allik