Angela Merkel ja Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanek kaaluda Euroopa Liidu (EL) ja Venemaa tippkohtumiste taastamist ei saanud piisavat toetust teistelt ühenduse riikidelt, kirjutab ERR.

ERRi Brüsseli korrespondendi Joosep Värki hinnangul võivad Baltimaad koos teiste Ida-Euroopa riikidega rahul olla, kuna varaste hommikutundideni toimunud Euroopa Ülemkogu Venemaa arutelul saavutati oma tahtmine ning Vladimir Putini ja Euroopa Liidu juhtide tippkohtumist vähemasti lähiajal ei tule.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel tõdes pärast Ülemkogult lahkumist, et oleks soovinud näha julgemat sammu, kuid töö dialoogi saavutamiseks jätkub. Eesti peaminister Kaja Kallas ei saanud aga enda sõnul Merkeli säärasest soovist aru. Väidetavalt toetasid Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ettepanekut veel vaid Austria ja Taani.

Riigkogu liikme Mart Helme (EKRE) hinnangul võtavad Merkel ja Macroni plaani peatselt taas üles. Helme sõnul on säärane otsesuhtlus Putiniga mitmes mõttes vajalik, samas tuleb aga meeles pidada ka Ida-Ukrainat, Krimmi ja teisi sääraseid küsimusi. Tema sõnul on Saksamaa huvides Nord Stream 2 gaasijuhe, kuna riik on liikumas söest ja tuumaenergeetikast loobumise suunas, aga kusagilt on energiat endiselt saada vaja.

Täismahus saab teemast lugeda ERRist.

Toimetas Jaanus Vogelberg