Viktor Orbán mullu Ungaris kirikus kõnelemas. Foto: Hungarian Ambiance

Kommunismi ajal sai abordist peamine sünnikontrolli vahend Ungaris. Täna on abortide arv tänu konservatiivse peaministri Viktor Orbáni elupooldavatele pingutustele languses.

Orbáni administratsioon julgustab avalikult naisi sünnitama, kirjutab LifeSiteNews. Tema valitsus aitab korraldada lapsendamisi, pakub abi peredele, julgustab usuõpetust ning aitab kaasa eetikakursuste korraldamisele riiklikus haridussüsteemis.

Selle tulemusel on abortide arv ajavahemikus 2010–2015 kahanenud 23 protsenti ning vaid tänavuse avakvartaliga langenud täiendavalt enam kui 4 protsendi jagu.

magzat

 

 

 

 

2011. aastal paigaldati Ungari bussipeatustesse elupooldava kampaania raames pildid sündimata lapsest, kes ütleb: "Ma mõistan, et te pole minu jaoks veel valmis, aga loovutage mind lapsendamisagentuurile, LASKE MUL ELADA!"

Orbán langes kriitika alla nii elupooldava kampaania kui Euroopa Liidu (EL) raha kasutamise eest selle finantseerimiseks. Juba sama aasta juunis teatas EL-i põhiõiguste volinik Viviane Reding: "See kampaania läheb Euroopa väärtuste vastu. Me tahame, et Euroopa raha tagastataks nii kiiresti, kui võimalik."

Ungari perekonna ja noorte riigisekretär Miklós Soltész kaitses kampaaniat, öeldes: "Me tahame rõhutada elu tähtsust."

Orbáni konservatiivset valitsust on kritiseerinud nii Obama administratsioon kui ÜRO. Viimane on süüdistanud Ungari valitsust abordile ligipääsu "takistamises ebavajalike ooteperioodide, vaenuliku nõustamise või südametunnistuse põhise keeldumisega."

Tänavu tembeldas ÜRO selle sooliseks diskrimineerimiseks".

Aastast 2011 kehtima hakanud uus Ungari põhiseadus sätestab sõnaselgelt, et inimelu peab olema kaitstud alates eostumise hetkest.