
Euroopa Komisjoni lubadustest ja Euroopa Liidu ühispartei poliitikute ning eurokraatide sõnavõttudest selgub võimalus, et nii Ukraina sõja pidamiseks kui võidurelvastumiseks kavatsetakse kasutada inimeste sääste.
Kuna Ameerika Ühendriikide valitsus soovib Ukraina sõjaõudustele teha lõpu ja korporatistlik vana maailmakord seda ei taha, siis Euroopa Komisjon on esitanud järjest mõtteid, kuidas rahastada Ukraina sõda "õiglase lõpuni" ja Euroopa Liidus relvastuda võidu Venemaaga.
Märtsi alguses tutvustas Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen viiepunktilist Euroopa Liidu võidurelvastumise kava. Plaani kaks viimast punkti kõlavad: "Kaks viimast tegevust on suunatud erakapitali mobiliseerimisele Säästude ja Investeeringute Ühingu (Savings and Investment Union; SIU) tegevuse kiirendamise ning Euroopa Investeerimispanga kaudu."
Leyen lubas jaanuarikuisel Maailma Majandusfoorumi kohtumisel Davose inimestele, et liiduvabariikide elanike sääste hakatakse investeerima.
Kuidas liiduvabariikide kodanike sääste hakatakse täpsemalt kasutama, saab lugeda Kaja Kallase tutvustatud "Kaitsevalmidus 2030" valgest raamatust.
10. märtsil üllitatud ühismeedia postituses lubas Leyen, pidades silmas SIU-d: "Me teeme erahoiustest väga vajalikud investeeringud". "Meie" on Euroopa Komisjon koos "institutsionaalsete partneritega" nagu Euroopa Keskpank, erapangad ja investeerimisfondid.
19. märtsil avadas Euronews uudise "Euroopa Komisjon avalikustas kava, kuidas suunata kodanike kümme triljonit eurot sääste strateegilistesse investeeringutesse".
Jutt käib inimeste pangaarvetel olevast rahast, mille juurde lisatakse, et "hetkel tegelevad investeerimisega liiga vähesed EL-is elavad inimesed" ja nende, kes seda teevad, suur osa rahast – aastas kolmsada miljardit eurot – "voolab mitte-EL turgudele". Aastas koguneb euroliidu kodanike pangaarvetele seisma 1,4 triljonit eurot.
Majandusteadlane David Lacalle kommenteerib SIU algatust:
""Kasutamata säästud" on niisugune absurdsus, et selle peale saavad tulla ainult Euroopa Komisjoni bürokraadid.
1) Kõik säästud investeeritakse majandusse.
2) Mida EL tahab, on kontroll inimeste raha üle."
Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire nõudis 2024. aasta alguses: "Mobiliseerige kõik eurooplaste säästud, mis seisavad hetkel Euroopa pankade arvetel … Tehke seda kohe."
Samamoodi pole liiduvabariikide kodanike leige investeerimisvalmidusega rahul Euroopa keskpanga juht Christine Lagarde.
Euroopa Liidu "konkurentsivõime" päästmiseks soovitab kasutada arvetel seisvat raha Mario Draghi.
Viisil, et Liidu võidurelvastumiseks – kaitsetööstuse investeeringuteks – hakatakse kasutama SIU-d, kuhu "kaasatakse" eurooplaste säästud, saab teemast aru lisaks Euroopa Parlamendi Alternatiiv Saksamaale rahvaesindaja Alexander Sell.
Korporatistliku meedia tõigakontrollid kinnitavad ühest suust, et Euroopa Komisjonil pole inimeste säästude omavoliline investeerimine mitte mingil moel kavas ja inimesed, kes midagi sellist väidavad, "külvavad hirmu".
Toimetas Karol Kallas