Foto: Scanpix

Hoolimata asjaolust, et Euroopa Liidu liikmesriigid on pidanud maha kandma miljardite eurode väärtuses Covid-19 preparaate, peab Euroopa Komisjon läbirääkimisi uue, ligi 150 miljoni doosi partii soetamiseks.

Väidetavalt üritatakse seekord sõlmida lepingud viisil, et liikmesriikidel on võimalik neist soovi korral taganeda, vahendab Politico

Euroopa Liit soovib väidetavalt hankida ligi 150 miljonit annust viimaste Covid-19 valitsevate tüvede tarbeks täiustatud ja väidetavalt nimetatud hooajalise haiguse vastu aitavaid preparaatide doose. Eeldatavalt võidab lepingu Moderna.

Samal ajal on pandeemiaoht vähenenud ja inimesed pole eriti innukad süstikuure võimendama. Riikidel on tohututes kogustes "vaktsiine" üle. Eelmisel aastal osutus EL-is tarbetuks ja saadeti hävitamisele vähemalt 215 miljonit Covid-19 süstiainete doosi, mille rahaliseks kahjuks hinnatakse vähemalt neli miljardit eurot.

Samal ajal käivad Ungari ja Poola Pfizeriga kohut, kuna pole nõus maksma neile Euroopa Komisjoni poolt tellitud partiide eest.

Samuti on tänaseni segane, millist rolli mängis tohutus 1,1 miljardi Pfizeri modRNA vaktsiinidoosi hankes Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Euroopa Liidu poolt on hetkel jõutud niikaugele, et leping on üle räägitud ja liikmesriikidel on aega Pfizeri süstiained välja osta kuni 2026. aasta lõpuni.

Kõigele lisaks arvatakse, et Covidi-19 vastu süstimine ei kao kuhugi, kuna koroonaviirus levib ja muteerub jätkuvalt, ning vanu ja haavatavaid inimesi on vaja kaitsta.

Uute läbirääkimiste sisuks on 24 kuu jooksul hinnanguliselt 146 miljoni doosi hankimine. Lepingule soovitakse lisaks võimalust kaks korda aastas tingimused läbi rääkida.

Viimase hanke osas on huvi näidanud üles 18 Euroopa Liidu liikmesriiki, lisaks Norra ja Põhja-Makedoonia.

Toimetas Karol Kallas