Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija hoiatas Ühendkuningriiki, et see peab austama liidu iseseisvust ja kaubandusläbirääkimistega käib kaasas hulk punaseid jooni.
Michel Barnier, andes aru Brexiti kõneluste esimese vooru tulemustest, hoiatas Brüsseli ametnikke, et kõnelustel on üles kerkinud "väga, väga suured" erimeelsused ja nende lahendamiseks jääb aega üha vähemaks, vahendab The Independent.
"Ärge laske ennast segadusse ajada: Ühendkuningriik on käesoleval nädalal kulutanud hulga aega osutades oma iseseisvusele. Prouad ja härrad, mitte keegi ei sea Ühendkuningriigi iseseisvust kahtluse alla. Samamoodi palume meie Ühendkuningriigilt, et see arvestaks ka meie iseseisvusega," rääkis Barnier.
"Loomulikult me austame Ühendkuningriigi sõltumatust ja nii nagu UK seab oma turu avamisele tingimusi, on omad nõudmised turu avamise suhtes kaupadele ning teenustele ka Euroopa Liidul. Tõeline küsimus pole vastastikuses iseseisvuses, tõeline küsimus on, mida me oma iseseisvustega peale hakkame?"
"Meie kui kahe sõltumatu üksuse ühiseks eesmärgiks on leppida kokku alusreeglites, mis annab meile võimaluse teha koostööd, kaubelda ja reisida."
Euroopa Liidu pealäbirääkija kurtis, et Ühendkuningriik ei taha midagi kuulda euroopa inimõiguste konventsiooni liikmeks jäämisest ja samuti ei soovi sõlmida kokkulepet tööjõu, keskkonna ja riigiabi regulatsioonide kõrgete standardite osas. [Millega EL nõuab, et UK vastavad seadused oleksid EL-i omadega paralleelsed ja riik muudaks neid kui Euroliit tulevikus seda teeb.]
Regulatsioonide võrdsete tingimuste kohta nentis Barnier, et Ühendkuningriik lubab küll järgida kõrgeid standardeid, kuid ei ole nõus neid lepingusse kirjutama.
"Kui me oleme kõrgete standardite hoidmise osas ühel meelel, siis miks ei võiks need ka lepingusse kirjutada? See on usalduse küsimus," jätkas läbirääkija.
Barnieri sõnul on kumbki osapool teadlik koroonaviirusega kaasnevatest ohtudest, kuid läbirääkimiste peatamine veel kõne alla tulnud ei ole.
Barnieri sõnul ei anna inimesed omale veel täpselt aru, kui tõsise muutuse 2021. aasta esimene jaanuar, kui Ühendkuningriigi Brexiti üleminekuperiood lõpeb, endaga kaasa toob. Ta lisas, et UK võib üleminekuperioodi pikendada, kuid riigi peaminister Boris Johnson on selle välistanud.
Läbirääkimistel osaleva Ühendkuningriigi kõrge ametniku sõnul "on mitmes valdkonnas saavutatud ühine arusaamine, kuidas edasi minna. Näiteks kuidas peaks toimima kauba- ja teenuste vahetus, transport, energiavaldkond ning osalemine Euroopa Liidu programmides. … Samas mitmetes valdkondades jagub ohtralt erimeelsusi, nagu näiteks Euroopa Liidu kalurite ligipääs UK kalavarudele, haldusjuhtimine, kriminaalõigus [EL tahab, et UK kuulaks Euroopa Kohtu sõna] ja nn ühtsed mängureeglid.
Toimetas Karol Kallas