Euroopa Liit sunnib Poolat sulgema Tšehhi piiri ääres asuvat Turowi söekaevandust. Kuna Poola seda energiakriisi ajal teha ei taha ja pole valmis ka Vladimir Putini Ukraina sõda toetama, võttis Euroopa Liit Poolale kuuluvast rahast 30 miljonit eurot ära.
Turowi söekaevanduse probleem sai alguse aastaid tagasi kui Tšehhi valitsus väite peale, et see rikub mõne läheduses asuva Tšehhi küla põhjavee ära, kaebas Poola Euroopa Kohtusse. Euroopa Kohus langetas kaevanduse sulgemise otsuse eelmisel aastal ja määras iga selle tegevuse päeva eest pool miljonit eurot trahvi. Poola seda nõus sulgema ei ole, kuna see mõjuks laastavalt Poola majandusele ja energiajulgeolekule. Euroopa Komisjoni trahviotsus on Ukraina sõja ja Euroopa energiakriisi taustal niigi "kummaline" ja veelgi "kummalisem" selle tõttu, et Tšehhi ja Poola valitsused jõudsid kaevanduse jätkamise osas käesoleva aasta veebruari alguses kokkuleppele ja Poola kompenseerib Tšehhile kaevanduse poolt tekitatud väidetavad kahjud. Turowi kaevandus katab ligikaudu seitse protsenti Poola energivajadusest.
Euroopa Komisjon otsustas 19. jaanuaril, et esimese hooga peetakse Euroopa Liidu Poola rahastusest kinni 30 miljonit eurot ja 6. aprillil teatas Poola valitsus, et seda on ka tehtud. Tegemist on esimese korraga kui Euroopa Liit ühe liikmesriigi kallal sedasi käitub. Kokku on Turowi trahve kogunenud 70 miljoni euro ümber.
Ligikaudu pool rahast võetakse ära Teaduse, Hariduse ja Arengu Rakenduskavast, mis pidi minema kestliku tööhõive ja tööjõu liikuvuse propageerimiseks ning vaesuse ja sotsiaalse eraldatusega võitlemiseks. Teine 15 miljonit eurot peetekse kinni regionaalarengu vahenditest, mis olid määratud Kujaavija-Pommeri vojevoodkonnale.
Tõenäoliselt jääb Poola veelgi suuremast mahust Euroopa Liidu vahenditest ilma, sest üks miljon eurot trahvi päevas tiksub riigile Euroopa Kohtu otsuse eest, mille viimane langetas 2021. aasta 27. oktoobril Poola justiitsreformi asjus. Euroopa Kohus peab ennast kõigi liikmesriikide kõrgemaks võimuks ja Poola justiitsreformis on selle arust liiga palju riiklikku iseseisvust. Sellest kohutotsusest on Poolale kogunenud tänaseks trahve üle 150 miljoni euro.
Kõigele lisaks on justiitsreformi tõttu peatatud miljarditesse eurodesse ulatuvad nõndanimetatud Covidi taastefondi väljamaksed Poolale. Selleks, et Poola saaks kasutada enda laenatud Covidi taastefondi raha, tuleb Euroopa Komisjoni ülemkomissari Ursula von der Leyeni sõnul saata laiali justiitsreformiga moodustatud kohtunike järelvalveorgan ja ennistada ametisse reformi käigus vallandatud kommunismiaegsed kohtunikud.
Poliitikute kahepalgelisust paljastav kanal Dispropaganda kirjutas Euroopa Komisjoni otsuse kohta:
Euroopa Liit, mida juhivad Prantsusmaa ja Saksamaa, karistab majandussanktsioonidega palju kergekäelisemalt oma liikmesriike kui Putini genotsidiaalset režiimi. Tegemist on ilmselt nende "Euroopa väärtustega", millest meile nii palju räägitakse.
Peale Ukraina sõja algust on Euroopa Liit ostnud Venemaalt energiakandjaid ligi 40 miljardi euro eest ja kulutab sellele ligikaudu üks miljard eurot päevas.
Toimetas Karol Kallas