Saatjata alaealised migrandid lammutatud Calais' "džunglist" mullu 2. novembril bussis teistesse Prantsusmaa paikadesse transportimist ootamas. Foto: Scanpix

Euroopa Nõukogu laste õiguste komisjon on võtnud sõna migrantide vanuse meditsiinilise kindlakstegemise vastu, kuna toiming võib noorukeid "hirmutada" ja nad "rahutuks" teha.

Oma raportis toonitab Euroopa Nõukogu, et kui puuduvad tõendid selle kohta, et isik on täiskasvanu, tuleb end alla 18-vanustena esitlevaid varjupaigataotlejaid "usaldada ning eeldada, et nad on lapsed."

Kuna vanuse kindlakstegemine võib "lapsi hirmutada ja neis rahutust tekitada," tohiks protsessi läbi viia "vaid juhul, kui parimate huvide hinnangust järeldub, et [uuring] on vajalik lapse parimate huvide edendamiseks."

Septembri alguses tunnistas afgaanist varjupaigataotleja Saksa kohtu ees, et valetas end alaealiseks.

Meditsiinitudengi Maria Ladenburgeri vägistamise ja mõrva eest kohtu all olev Hussein K. selgitas, et esitles end 17-aastasena, kuna alaealiste migrantide "situatsioon on parem."

Rootsis alaealisuse osas kahtlaseks peetud 4200 sisserändajast olid kohtumeditsiini eksperdid juuni lõpu seisuga kontrollinud 581 varjupaigataotlejat ning tunnistanud 447 neist täiskasvanuteks.