Foto: Bigstockphoto

Euroopa päikesepaneelide tootjatel on käes kriisiaeg, sest Hiina tootjad naudivad nii madalamaid sisendhindu kui ka subsiidiume. 

Euroopa Liit kaalub sellises konkurentsis allajäämisel majanduslikke kaitsemeetmeid, ütlesid allikad Politicole. Selle aluseks on Euroopa Päikesepaneelide Tootmise Nõukogu (ESMC – European Solar Manufacturing Council) kiri, mis laekus eelmisel nädalal Brüsselisse ja kus nõutakse „koheseid" meetmeid Euroopa päikesepaneelide tootmise päästmiseks. 

Tänu subsiidiumidele ja odavamatele sisendhindadele on Hiina päikesepaneelide müügihind kohati ligi pool Euroopas toodetust. Samuti toimub päikesepaneelide ületootmine, mis omakorda teeb Euroopa ettevõtetel konkurentsis püsimise veelgi keerulisemaks. 

„Me oleme praegu nägemas pankrottide lainet," märkis ESMC peasekretär Johan Lindahl, viidates hiljutistele maksejõuetustele, tuues näiteks Hollandi paneelitootja Exasun ja Austria moodulite tootja Energetic. Saksamaal tootmist omav Šveitsi päikesepaneelide tootja Meyer Burger kavatseb Euroopa tehase sulgeda ja keskenduda USA turule. 

„Iga asi viitab sellele, et Hiina tootjad müüvad oma tooteid alla omahinna," tõdes Lindahl ja osutas, et kogu lugu on „väga, väga kurb… Me oleme praegu kaotamas [päikesepaneelide] tootmist Euroopas."

Euroopa Liit on võtnud eesmärgiks toota aastaks 2030 ligi 30 gigavatti energiat päikesepaneelide abiga. Eelmisel aastal toodeti aga vaid 1,5 gigavatti. 

Toimetas René Allik