Euroopa Parlamendi saadikud soovivad Euroopa Liidu piiri- ja rannikuvalve ameti juhi Fabrice Leggeri vallandamist. Põhjuseks tuuakse, et agentuur ei lase "ebaseaduslikult" ja "õiguseid rikkudes" sisserändajaid Euroopa Liitu.
Leggeri vallandamist nõuavad sotsialistide ja demokraatide saadikurühma liikmed, kelle sõnul ei põhjenda Frontexi juht piisavalt, miks ei lubata kõiki asüülitaotlejaid siseneda Euroopa Liitu, vahendab Euronews.
MEPide nõudmine järgnes Leggeri tuliseks kiskunud kuulamisele Brüsselis, kus viimane kaitses Frontexi töötajaid: "Me ei ole leidnud otseseid tõendeid, nagu Frontexi töötajad või piirivalvurid oleksid aktiivselt ja otseselt tegelenud [sisserändajate] piiridelt tagasi tõrjumisega (pushbacks)."
Ta kommenteeris ka Kreeka väidetavat ebaseaduslikku sisserändajate Türgi poolele tagasi lükkamist väites, et selle eest vastutavad Kreeka võimud. Ta selgitas, et kui tegemist pole merehädalistega, siis on piiri rikkumise korral võimalik, et konkreetse riigi piirivalvurid ja Frontexi töötajad "võivad paluda paatidel kurssi muuta".
Kuid Euroopa Parlamendi sotsialiste ja demokraate Frontexi juhi selgitused ei rahuldanud.
Rootslaste meeskond, kes osales Frontexi Kreeka piiride kaitsmise operatsioonil väitis, et neid paluti rikkumistest mitte teada anda.
Sotsialistide ja demokraatide sõnul naeruvääristab selline Frontexi käitumine "õigusriigi põhimõtteid".
Frontexi juht tunnistas, et inimõiguste vaatlejate palkamine Kreeka piiridele on paraku viibinud.
Eestist kuuluvad Euroopa parlamendi sotsialistide ja demokraatide fraktsiooni Sven Mikser ja Marina Kaljurand.
Toimetas Karol Kallas