Euroopa Parlamendi istung Strasbourgis. Foto: Frederick Florin, AFP/Scanpix

Euroopa Parlament on hukka mõistnud surrogaatemaduse, ehkki nimetatud praktika on Euroopas ligikaudu 35 000 euro eest kättesaadav.

Euroopa Parlament võttis [juba 2015. a detsembris] vastu resolutsiooni, mis mõistab hukka "surrogaatluse praktika, mis õõnestab naise inimväärikust, kuivõrd tema keha ja selle reproduktiivseid võimeid koheldakse kaubana". Resolutsioonis lisatakse, et "surrogaatraseduse praktika, mis hõlmab inimkeha ja selle reproduktiivsüsteemi ärakasutamist majandusliku või muu kasu saamiseks, eriti mis puudutab haavatavaid naisi arengumaades, tuleb ära keelata."

Kristlikud ja peremeelsed grupid tervitasid otsust heakskiiduga. Euroopa katoliiklike pereühenduste liit (European Federation of Catholic Family Associations) kiitis otsuse "palavalt" heaks ning kutsus Euroopa Liitu üles resolutsiooni järgima: andma liikmesriikidele välja juhised, kuidas "suhtuda surrogaatemadusse kui pakilisse probleemi, võitlemaks reproduktiivse inimkaubanduse vastu", ja rajama rahvusvahelist agentuuri surrogaatluse praktika lõpetamiseks.

Surrogaatemadus on paljudes Euroopa riikides seadusevastane, mõnedes aga mittekasumlikus vormis seaduslik – katta tohib vaid surrogaatemale rasedusega seonduvalt tekkivad kulud. Kiievis baseeruv organisatsioon "Rahvusvahelised viljakuslahendused" (Fertility International Solutions, FIS) aga pakub teenust "surrogaatlus Euroopas alates 37 500 USA dollarist" (umbes 35 000 eurot), makstes organisatsiooni kuuluvatele Ukraina-päritolu surrogaatemadele "nende imelise kingituse eest kuni 8 aasta palga".

Surrogaatraseduse puhul rasestub surrogaatema kas doonorsperma ja tema enese munaraku ühinemise läbi või viiakse tema emakasse kehaväliselt doonorspermaga viljastatud doonormunarakk. "Rahvusvahelised viljakuslahendused" pakub surrogaatteenust "vaid" 37 500 USD (umbes 35 000 EUR) eest, kui kasutatakse viljastatud munarakku ning vähemalt 42 000 USD (umbes 37 600 EUR) eest, kui kasutatakse vaid doonorspermat.

Doktor Joseph Meaney, organisatsiooni Human Life International juht ütles kommentaaris portaalile LifeSiteNews, et surrogaatemadus on väär mitmetel põhjustel, millest vähim ei ole asjaolu, et see "täielikult lahutab raseduse vanemlusest."

"Lapsi koheldakse kaubana, mida saab tellimuse järgi teha ja osta, see on aga laste inimõiguste ja -väärikuse rikkumine," ütles Meaney ning lisas, et "selgelt on tegu ka vaeste naiste ärakasutamisega, kes lasevad teistel kasutada oma munarakke ja/või emakat."

Doktor Meaney hoitatas ka munarakkude eraldamiseks vajalike ravimitega kaasnevate terviseprobleemide eest ning psühholoogilise kahju eest, mida surrogaatluse läbi põhjustatakse lastele. Ta jutustas juhusest, kus surrogaatluse teel ilmale toodud laps ütles "Minu issi nimi on "doonor"", lisades: "See on lihtsalt südantlõhestav!"

Dr Meaney ütles, et lisaks Ameerika Ühendriikidele, kus surrogaatlus on lubatud vaid mõnes osariigis, on see keelu alla sattumas ka paljudes teistes riikides. "Näinud probleeme, mis surrogaatluse seadustamisel tekivad, on riigid nagu Tai selle taas keelustanud. Sellegipoolest on surrogaatemadus riikides nagu India ja Ukraina saanud seaduslikuks ja aktsepteeritud praktikaks."

Steve Weatherbe, LifeSiteNews