Ursula von der Leyen Pfizeri uue tehase avamisel Puursis Belgias Foto. Scanpix

Mitme Euroopa riigi tervishoiuametnikud ja -ministrid on hakanud avalikult kritiseerima Euroopa Liidu poolt korraldatud Pfizer/Biontechi koroonavaktsiinide ostu.

Tervishoiuvaldkonna ametiisikud soovivad suuremat läbipaistvust selles, kuidas EL soetas koroonavaktsiine, vahendab ERR.

Märkimisväärne on, et vaktsiinide ostuga on olnud tihedalt seotud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kes ostuga isiklikult tegeles. On tuvastatud ka tekstisõnumite vahetamine von der Leyeni ja Pfizeri tegevjuhi Albert Bourla vahel enne leping sõlmimist.

Belgia tervishoiuküsimuste esindaja Pierre Cartyvels sõnas meediaportaalile Politico, et ta tahaks väga teada, mida EL ravimifirmale lubas. Tegemist on mitmemiljardilise euro suuruse lepinguga. 

Iiri tervishoiuminister Stephen Donnelly sõnul tekitab läbirääkimistingimuste läbipaistmatus vääriti tõlgendamist ka siis, kui protsess oli iseenesest mõistlik ja õigustatud. 

Poola tervishoiuminister Adam Niedzielski osutas problemaatilisele vaktsiinide ülejäägile, mille all riigid ägavad ja leidis, et olukorra on põhjustanud kehv vaktsiiniostu leping. 

Kogu loo juures on oluline panna tähele ka seda, et Euroopa Komisjon on keeldunud väljastamast Euroopa Kontrollikojale lepinguga seotud dokumente. 

Toimetas René Allik