Illegaalid Eisenhüttenstadti vastuvõtukeskuses Foto: Scanpix

Pärast koroonaaegseid reisipiiranguid on illegaalne migratsioon Saksamaale oluliselt tõusnud. Peamine sisseränne toimub Balkanimaade kaudu ning enamik illegaale pärinevad Süüriast ja Afganistanist. 

Julgeolekuvaldkonnast lekkinud sisemiseks kasutamiseks mõeldud dokumendist ilmneb, et möödunud kuudel täheldas föderaalpolitsei illegaalse sisserände intensiivistumist, vahendab Die Welt. Ka Austrias on olukord juba sama keeruline kui 2015. aastal, mil Euroopat tabas massiline illegaalne sisseränne. 

Jaanuaris sisenes illegaalselt Saksamaale 4400 inimest ja arv on stabiilselt tõusnud 6900 inimesele juulis. Poole aastaga on illegaale sisenenud riiki ca 36 100 ja see on ligi 47 protsenti rohkem kui aasta tagasi samal ajal. 

Siseministeerium kinnitas, et enamik illegaale rändavad Saksamaale läbi Balkani riikide ja kõige enam on nende seas Süüria, Afganistani, Türgi, Iraagi ja Tuneesia päritolu inimesi. 

Julgeolekuasutustes ei arvestata sellega, et arv väheneb, pigem vastupidi, kuna piiril tehakse vaid pistelisi kontrolle. 

Illegaalse sisserände arvud kasvavad ka EL-i välispiiril. ELi piirikontrolli agentuuri Frontexi sõnul sisenes juulis Euroopa Liitu ligi 35 000 illegaali, olles kõrgem nii juuni sisserändest kui ka võrdluses sama ajaga aasta tagasi. Ühtlasi on tõusnud ka asüüli taotlejate arv, mis on 68 protsenti kõrgem võrreldes sama ajaga aasta tagasi. 

Palju illegaale tuleb Saksamaale ka läbi Tšehhi, mille politsei kurdab, et Slovakkia ei taha läbi nende riigi Tšehhi saabunud illegaale tagasi võtta. Tšehhi on hoiatanud, et kui Slovakkia oma piiri kinni ei saa, siis taastatakse piirikontroll Tšehhi ja Slovakkia vahel . 

Toimetas René Allik