Europa Parlamendi Strasbourgi hoone Foto: Piqsels

Vastselt avaldatud prognoos ähvardab Euroopa Liidu progressiusulist ühisparteid "poliitilise maavärinaga", kuna "Euroopa vastased rahvamehed" võidavad suure tõenäosusega Euroopa Parlamendi valimised.

Prantsusmaa president Emmanuel Macronile lähedal seisev isik hoiatab Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide poliitilist nomenklatuuri, et kui lähimate kuude jooksul rahvameeste (populistide) edusammudele poliitkavallas piiri ei panda, siis peatselt pole Euroopa Liitu enam võimalik valitseda, vahendab Times.

"Rahvamehed ja rahvuslased kasvatavad toetust pea kõikjal Euroopas," kurtis osutatud kõrgel ametipositsioonil olev allikas. "Kui Euroopa-meelsed jõud ei suuda inimesi veenda, siis oleme me liikumas äärmusluste poole ja Euroopat pole võimalik enam valitseda."

Viimased Euroopa Liidu liikmesriikides läbi viidud küsitlused näitavad, et konservatiivsete, rahvuslike, paremate ja euroskeptiliste parteide populaarsus on kasvuteel. Nendest on saanud või saamas enamuse liikmesriikide suurimad parteid elik suurim opositsioonijõud.  

Taolised ennustused leiab 24. jaanuaril avaldatud mõttekoja Euroopa Välissuhete Nõukogu (European Council on Foreign Relations; ECFR) ülevaatest. ECFR-i hinnangul saavad Euroopa Liidu vastastest rahvameestest suurimad poliitilised jõud 18 liikmesriigis 27-st.

Rahvameeste šokilaine lükkab tõenäoliselt päriselt parempoolsed ja/või EL-i otstarbekuses kahtlevad poliitilise elu keskmesse Prantsusmaal, Itaalias, Poolas, Hollandis, Belgias, Ungaris, Austrias, Slovakkias ja Tšehhi Vabariigis. Ühtekokku kujutab see märkimisväärset ohtu Euroopa Liidu progressiusulise ühispartei üksmeele võimule.

Parteid, mida varem kirjeldati äärmuslike ja tühistena, saavad Euroopa Parlamendi valimistel teise koha eeldatavalt Saksamaal, Rootsis, Lätis, Bulgaarias, Eestis ja Soomes. Portugalis ootab neid eurovalimistel ees kolmas positsioon.

"Maavärina mõõtu" poliitiline nihe muudab tõenäoliselt märkimisväärselt Euroopa Parlamenti ja senises föderalismi kantsis võivad hakata tooni andma Euroopa Liidu kinnisideede vastalised mõtted.

Firenze Euroopa Ülikooli Instituudi professor Simon Hix, kes on Euroopa Liidu valimisi prognoosinud 25 aastat, usub, et eurovalimiste seninägematud tulemused toovad kaasa "tõsise järelemõtlemise Euroopa keskpõranda poliitikas". Tema sõnul peavad peavoolu parteid õilmitseva populismi keskel, mida võib lisaks aasta lõpus võimendada Donald Trumpi taas USA presidendiks saamine, "üles ärkama".

"Nad [peavoolu parteid] pistavad seni näpud oma kõrva ja korrutavad "ei, ei, ei". Tegelikult tuleb küsida, mida poliitilised juhid ja Euroopa Liit selliste arengutega peale hakkavad," leiab Hix.

Geert Wildersi Vabaduspartei võitu möödunud novembris toimunud Hollandi parlamendivalimistel peab üks kõrgel positsioonil Euroopa Parlamendi saadik hoiatuseks, mis võib tuua kaasa "mittetöötava Euroopa Liidu".

Euroopa Parlamendi Uuenev Euroopa (Renew) fraktsiooni [kuhu Eestist kuuluvad Reformi- ja Keskerakond], milles on kõige suuremaks jõuks Macroni Renaissance'i partei, Hollandi saadiku Malik Azmani sõnul on "oht, et paremad poliitilised parteid istuvad Euroopa Parlamendi juhiistmele, tõsine".

Prantsusmaal näitavad küsitlused, et Marine Le Peni Rahvusrinne võtab 30 Euroopa Parlamendi saadiku kohta. Macroni parteile ennustatakse 18 kohta. Prantsusmaa uue välisministri, kes seni juhtis Euroopa Parlamendi Uuenev Euroopa saadikugruppi, ja Renaissance'i partei juhi Stéphane Séjourné'i sõnul on oht, et EL muutub juhitamatuks, "väga tõsine". "Kui rahvameeste parteidel õnnestub [Euroopa Parlamendi valimistel] koguda otsuseid tõkestada võiv saadikute vähemus, siis on oht, et enamust on väga keeruline kokku panna." 

Saksamaal ähvardab kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraate Euroopa Parlamendi valimistel neljandaks või viiendaks jäämine, samal ajal kui parema ilmavaatega Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja teised konservatiivid kavatsevad jõuliselt üle vaadata Euroopa Liidu kliima- ning sisserändepoliitikad.

Ungaris ennustatakse, et Viktor Orbáni konservatiivne Fidesz kogub neli korda rohkem Euroopa Parlamendi saadikukohti kui nende lähim konkurent. Fideszi valimiskampaaniat juhtiva endise justiitsministri Judith Varga sõnul käib lahing Euroopa hinge pärast. "Me oleme valmis juhtima kontinendi tagasi terve mõistuse radadele, seda koos teiste suveräänsete Euroopa jõududega," rääkis ta.

Euroopa Liidu valijate ühispartei üksmeele vastase "mässu" taga on väidetavalt rahulolematus "null heitmete" kliimategevuskava ja massisisserändega. Ühtlasi arvatakse, et sellised arengud toovad kaasa "traditsiooniliste" kristlike demokraatide ja konseravtiivide kaldumise paremale.

Mõned Euroopa Liidu kõrged bürokraadid ei pea paremate poliitiliste jõudude populaarsuse kasvu millekski. Hispaania sotsialist Joseph Borelli sõnul on tegemist vaid "hormonaalsete spasmidega", mille taga on hirmul valijate mõjutamine tahtliku väärteabega.

Teiselt poolt arvab Brüsseli mõttekoja MMC juht Frank Furedi, et poliitilisi muutuseid põhjustab valijate pikka aega kestnud "eiramine ja nende suhtes üleolev käitumine".

"Euroopat on ees ootamas poliitiline maavärin. Miljonid eurooplased ütlevad: "Meil on kõrini, me ei usalda enam neid kulunud, ennast ei tea kelleks pidavaid peavoolu poliitilisi parteisid." Käes on rahvameeste aeg," lisas Furedi.

Toimetas Karol Kallas