Peale rünnakut vaba ajakirjanduse vastu võidakse Ühendkuningriigi Extinction Rebellion keskkonnaäärmuslaste tegevust hakata käsitlema kui organiseeritud kuritegevust.
Ühendkuningriigi valitsuse allikate sõnul palusid peaminister Boris Johnson ja siseminister Priti Patel ametnikel, peale seda kui keskkonnaaktivistid peatasid kahe olulise ajakirjandustrükikoja töö, anda jõugu tegevuse seaduslikkusele "värske hinnang", vahendab The Telegraph.
Möödunud laupäeval blokeerisid ligi 200 Extinction Rebellioni (väljasuremise mäss; XR) aktivisti autodega ja ennast bambusvaiadest ehitatud tõkete külge aheldades kahe suure trükikoja juurde viivad teed viisil, et lugejateni ei jõudnud konservatiivsed päevalehed nagu The Telegraph, Times, Sun ja sarnased.
Ühe valitsusametniku sõnul "on selge, et tegemist ei ole tavalise protestiliikumisega ja me peame sellesse teisiti suhtuma."
Ministrid kaaluvad uute seaduste kehtestamist, mis annaks politseile õiguse takistada meeleavaldajate ligipääsu teatud piirkondadele, suurendaks Ühendkuningriigi kriitilise taristu turvalisust ja selgelt keelaks ära "demokraatia põhiinstitutsioonide", nagu saadikute hääletamine Parlamendis, kohtunike töö ja vaba ajakirjanduse trükkimine ning levi, takistamise.
Keskonnaäärmuslaste käes kannatada saanud trükikodades, mis asuvad Broxbourne väikelinnas Hertfordshire maakonnas ja Liverpooli lähedases Knowsley'is, trükitakse suuri ajalehti nagu The Daily Telegraph ja Sunday Telegraph, samuti News Corpi väljaandeid nagu Sun ning Times.
XR-i sõnul ei kirjuta viidatud väljaanded kliimamuutustest piisaval määral ja "õigesti", mille tõttu asusid trükikodasid piirama.
Teatud allikate sõnul on põhjust arvata, et XR-i on sisse imbunud äärmusvasakpoolsed liikumised, kelle eesmärgiks pole niivõrd keskkonnateemade teadvustamine, kuivõrd sõjakas-sotsialistlik ühiskonna muutmine.
Laupäeva õhtuks peeti politseijõudude poolt kinni 80 inimest ja aktivistidele kirjutati välja kogunemispiirangute rikkumise eest 200 000 naelsterlingi ulatuses trahve.
Toimetas Karol Kallas