Foto: Hippopx

Sotsiaalmeediakonglomeraadi Facebook juht Mark Zuckerberg teavitas juuni lõpus ettevõtte töötajaid uuest ambitsioonikast "metaversumi" nime kandvast algatusest.

Tänaseks on ametisse määratud metaversumi ehitamist juhtiv meeskond ja Zuckerbergi sõnul soovib ettevõte, et "kasutajaid ei näeks neid enam sotsiaalvõrgu, vaid metaversumi ettevõttena", vahendab Breitbart.

New York Times selgitab metaversumi olemust:

Märksõna metaversum pärineb digitaalsest antiikajast. Selle tõi laiatarbesse ulmekirjanik Neal Stephenson 1992. aastal avaldatud raamatus "Lumevaring". Sõna kasutamise kinnistas "oaasina" Ernest Cline raamatus "Valmistub esimene mängija" ja see tähistab täiuseni jõudnud digitaalset maailma, mis eksisteerib sõltumatuna analoogsest päris maailmast, milles me elame. 

Ulmekirjanduses kujutatakse metaversumit uue maailmana, milles sotsiaalsed normid ja väärtussüsteemid, mis on pääsenud vabaks kultuurilise ja majandusliku skleroosi [nn päris "vana" maailma] küüsist, on võimalik ümber kirjutada. Üpris tihti on metaversumid pisut düstoopilised, langenud [päris] maailma põgenike virtuaalsed pelgupaigad.

Käibesõnana tähistab metaversum erinevaid virtuaalseid kogemusi, keskkondi ja vahendeid ning millisena nähakse interneti tulevikku. Kontseptsioon on muutunud Covid-19 ajal, kui senisest hulga rohkem tegevusi liikus ilmavõrku, märksa populaarsemaks.

Zuckerbergi kinnitusel on Facebooki tulevik palju suurem kui tänane eesmärk ehitada omavahel seotud sotsiaalrakendusi, mida toetavad üksikud riistavaralahendused. Facebooki tulevik on maksimalistlikkus, ühendatud kogemuste, mille nimeks on "metaversum", loomises. 

Facebooki juhi sõnul ettevõtte kõik osakonnad, mis täna loovad tooteid kogukondade, loojate, kaubanduse ja virtuaalreaalsuse tarbeks, hakkavad üha rohkem ühiselt vaeva nägema metaversumi loomise nimel. "Mis minu arust on kõige huvitavam, on see, kuidas nimetatud valdkonnad saavad ühes suures idees kokku. Meie koondeesmärk on aidata metaversumil ärgata ellu," rääkis Zuckerberg töötajatele.

Zuckerbergi sõnul on ettevõttel kavas ehitada ka senisest palju kõikehõlmavam Facebook, mis haarab endasse sotsiaalse kohalolu, kontoritöö ja meelelahutuse. Facebooki juhi sõnul usub ta, et metaversum avab seninägematud võimalused üksikisikustest loojatele ja kunstnikele, kelle kodud on ja kes töötavad väljaspool suuri linnakeskuseid. Samuti avab see tohutud võimalused tavainimestele, kes elavad väljaspool suuri linnakeskuseid ja inimestele, kes elavad kohtades, kus hariduse ja lõõgastumise võimalused on piiratud.

Intervjuus väljaandele The Verge rääkis Zuckerberg:

See on suur teema. Metaversum on nägemus, mis katab suurt hulka ettevõtteid – kogu tööstusharu. Sellest võib mõelda kui mobiilse interneti järglasest. Kindlasti pole see midagi, mille ehitamisega saab hakkama üks ettevõte. Ma arvan, et suur osa meie [ettevõtte] järgmisest peatükist saab loodetavasti olema selle ehitamisele kaasa aitamine, mille nimel me teeme koostööd paljude teiste ettevõtete, loojate ja arendajatega. Kuid metaversumist võib mõelda ka kui keha saanud ilmavõrgust, kus ainult sisu vaatamise asemel, ollakse selle sees. Inimene tunneb selles kuidas ta on koos teiste inimestega kohal nagu ta oleks teises kohas, kus saadakse erinevaid kogemusi, mida kindlasti ei saada kahedimensioonilise rakenduse või ilmavõrgulehe kaudu, milleks võivad olla näiteks tantsimine või erinevat tüüpi treeningud.

Ma arvan, et suur hulk inimesi, kui nad mõtlevad metaversumist, mõtlevad nad selle all ainult virtuaalreaalsust – mis kindlasti saab sellest olema oluline osa. See on selgelt ka valdkond, millesse me oleme väga olulisel määral investeerinud, sest see on tehnoloogia, mis pakub kõige selgemat kohaloluvormi. Kuid metaversum pole ainult virtuaalreaalsus. Sellele pääseb ligi kõigi meie erinevate raaliplatvormide; virtuaal- ja kunstreaalsuse, samuti personaalarvuti ja mobiilseadmete ning mängukonsoolide kaudu. Viimase kohta tuleb öelda, et suur hulk inimesi seostab metaversumit peamiselt mängimisega. Ja ma arvan, et meelelahutusest saab selle oluline osa, kuid minu arust ei ole see ainult mängimine. Ma arvan, et see on kestev sünkroonne keskkond, milles me saame olla üksteisega koos, mis minu arvates hakkab kujutama mingit laadi hübriidi tänaste sotsiaalplatvormide ja keskkonna, milles sul on keha, vahel.

Zuckerberg jätkas:

Siinkohal tahan ma osutada ühele üldisemale mõttele, kogemusele, mille ma olen saanud viimasel viiel aastal Facebooki juhtides. Ma olen arvanud, et meie töö on ehitada tooteid, mida kasutajad armastavad. Kuid täna ma leian, et meil peaks selles osas olema hulga holistlikum vaade. Sellest ei piisa kui tehakse midagi, mida inimestele meeldib kasutada. See peab looma võimalusi ja laiemalt võttes olema ühiskonna jaoks majanduslikkus mõttes positiivse mõjuga, olles midagi, milles kõik saavad sotsiaalselt osaleda, et see võiks olla kaasav. Nii soovime me nendest põhimõtetest lähtuvalt ümber kujundada, ehitada algusest peale uuesti üles töö, mida me teeme. See ei ole ainult toode, mida me loome. See peab olema ökosüsteem. See tähendab, et loojad ja arendajad, kellega me koostööd teeme, ei peaks leidma elatist ainult iseendale, vaid nad peaksid olema võimelised palkama ka suure hulga rahvast.

Metaversumi ehitamiseks on käivitatud kaheaastane 50 mijoni dollari suurune XR Programs and Research Fund (Laiendatud reaalsuse programmide ja uuringute fond) investeeringutekassa ettevõtte väliste arendustööde ning uuringute rahastamiseks. Raha paigutatakse tehnoloogiasektori koostööpartneritesse, nais- ja muidu inimõiguslastesse, valitsustesse, MTÜ-tööstusesse ja ülikoolidesse, mis peaksid aitama ehitada uusi "vastutustundlikke" metaversumi tehnoloogiaid. 

Toimetas Karol Kallas