Tarmo Jüristole laekunud teade postituse kustutamise kohta. Foto: Tarmo Jüristo/kuvatõmmis

Facebook eemaldas värskelt SALKi eestvedaja Tarmo Jüristo SAPTKd pilava satiirilehekülje "Sihtasutus Patriarhaadi ja Keskaja Kaitseks" (SAPKK) postituse, kuna väidetavalt olevat see olnud vastuolus keeluga tegeleda täiskasvanute seksuaalse ärakasutamisega. Hiljem postitus siiski taastati, Jüristo aga ei näinud ise juhtumis probleemi.

Kõnealune postitus jagas Mari Kleini Postimehes avaldatud arvamusartiklit "Seksida on lihtsalt tore?" satiirilise kommentaariga, kus muuhulgas sedastati, et "seksimine peaks ikkagi jääma ühe mehe ja ühe naise (või siis äärmisel juhul hobuse) vaheliseks tõsiseks asjaks, mis peaks kestma võimalikult lühikese hetke, olema konkreetne ja kombekas ning andma tulemuseks vähemalt ühe terve, valge naha ja siniste silmadega Eesti lapse."

"Sain Facebookilt teate, et üks SAPKK hiljutistest postitustest on läinud vastuollu Facebooki kogukonnareeglitega ning on seega eemaldatud. Ühtlasi anti mulle teada, et see toob kaasa ka minu isikliku konto kasutamise piirangud 24 tunniks ning lisaks informeeris Facebook mind sellest, et SAPKK leht võib saada Facebooki poolt suletud," kirjutas Jüristo sotsiaalmeedias.

Jüristo sõnul tegi juhtum talle esialgu nalja. "Siis aga mõtlesin, et tegelikult on mul hoopis hea meel. Facebooki kogukonnareeglid on kokku pandud mitte lihtsalt kellegi tuju ajel, vaid põhjusega. Nende eesmärk on hoida ära seda, et inimesi saaks sellel platvormil kiusata ja mõnitada. Ja kui selle hinnaks on see, et mina ei saa teinekord nalja teha, siis on see minu jaoks okei," leidis Jüristo. Ta viitas hiljuti intervjuus Anvar Samostile väljendatud seisukohale, et sääraste juhtumite puhul pole küsimus sõnavabaduses, vaid teiste inimeste vabaduses elada ilma solvangute, ahistamise ja sõimuta.

"Minu jaoks on olnud kummastav vaadata seda, kuidas viimase kümnekonna aasta jooksul on tekkinud justkui mingi uus põlvkond liberaale, kelle jaoks on vabaduse mõõt selles, et nad saavad öelda "neeger" ja osta raamatupoest nahkses köites ja kuldse haakristimärgiga Adolf Hitleri "Minu Võitluse". Ausalt öeldes ei ole minul isiklikult tahtmist kumbagi ära keelata. Aga samavõrd ei leia ma endas mingit soovi ja jaksu selle üle mitmekümnendat korda vaielda ja jaurata. Kui see tähendab, et ma pole nagu päris liberaal, siis mis seal ikka, tuleb sellega vist leppida. Punkt ja aamen," sõnas Jüristo.