Live Action reklaam: See laps ei saa ennast kaitsta. Selle pärast sõltub ta sinust! Foto: Live Action

Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg tunnistas, et tema ettevõtte käitumine oli "selgelt kallutatud", kui haldas elupooldajate organisatsiooni Live Action kampaaniaid.

Sotsiaalvõrgustiku tõsise kallutatuse tunnistas Zuckerberg üles kohtumisel Missouri senaatori Josh Hawley'i ja Live Actioni rajaja ning tegevjuhi Lila Rose'iga. Vabanduseks tõi sotsmeediahiiu ülemus tõsiasja, et selle "faktikontrollijad" olid abordiaktivistid, vahendab Breitbart.

Zuckerberg kohtus 19. septembril Washingtonis kinniste uste taga Kongressi ja Senati liikmete ning president Trumpiga. Viimati kohtus Facebooki ninamees USA seaduseandjatega eelmisel aastal, kui andis Kongressi ja Senati ühiskomitee ees tunnistusi Cambridge Analytica skandaali asjus.

"Probleem on suurem kui meie tsenseerimine Facebooki poolt. See sotsiaalvõrk ei ole läbipaistev ega aus. Nad räägivad, et on erapooletud, kuid käituvad vastupidi. Nad naudivad sõltumatu platvormi privileege, kuid käituvad äärmusvasakpoolse poliitiliselt motiveeritud meediaväljaandena. See puudutab kõiki Facebooki platvormil jagatud uudiseid ja kogu sisu," selgitab olukorda Lila Rose.

"Facebook pole meie ees veel vabandanud," jätkas Rose. "Tuhandetele minu järgijatele saatis FB sõnumi, et ma levitan "valeuudiseid". Abordiaktivistide, kes on üles kutsunud meie kontosid sulgema, valele üles ehitatud "kontrollitud faktid" on siiani leitavad Health Feedbacki veebilehelt.

"Kutsutakse üles, et me jätaksime Facebooki platvormi maha. Facebooki kasutajate arv on üle kahe miljardi. Haridusvaldkonna mittetulundusorganistasioonid, nagu meie, on kogunud miljoneid järgijaid, investeerinud oma sõnumi levitamise eesmärgil aastate jooksul märkimisväärselt raha ja uskunud FB juttu, et nad ei tsenseeri poliitilistel põhjustel kasutajate loodud sisu."

Rose'i juttu kinnitas ka senaator Hawley.

"Zuckerberg tunnistas, et Live Actioni/Lila Rose'i tsensuurijuhtumi puhul oli tegemist selge kallutatusega," säutsus senaator. "Sellise kallutatusega oleme me silmitsi seisnud pikka aega."

Missouri senaator kirjutas, et ta andis Facebookile ka kaks soovitust: sotsiaalvõrk peaks kartellikahtluste hajutamiseks maha müüma WhatsAppi ja Instagrami ning tellima tsensuuri asjus kolmanda osapoole poolt läbi viidud auditi, kuid Zuckerberg lükkas need mõtted tagasi.

Live Action on kannatanud peale Facebooki pea kõigi sotsiaalmeediaplatvormide tsensuuri käes. Youtube keeldus näitamast organisatsiooni reklaame. Samuti keelas Twitter vabaühenduse ultrahelipiltidega reklaamid ja Pinterest kuulutas Live Actioni sisu pornograafiliseks.

Karol Kallas