Meta juht Mark Zuckerberg Foto: Scanpix

Facebooki emaettevõtte Meta juht Mark Zuckerberg saatis Ameerika Ühendriikide kongressi õiguskomisjonile ülestunnistuse, milles vabandab Covidi teabe ja Bidenite perekonna korruptsiooni varjamise pärast.

Enne 2020. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimisi hoiatas Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) Metat, et Venemaa võib korraldada sotsiaalmeedias Ukraina energiaettevõtte Burisma ja Bidenite perekonna korruptsiooni teemalise tahtliku väärteabe operatsiooni. Kui Hunter Bideni rüperaali paljastuste lugu New York Postis ilmus, siis saatsid nad selle faktikontrollijatele ülevaatamiseks ja ajutiselt piirasid antud teabe levikut. Meta juht tunnistab, et tegemist ei olnud Venemaa väärteabega ja nad ei oleks pidanud Bidenite korruptsiooni teavet tsenseerima. Zuckerberg lubab, et tänaseks on "ettevõtte sisesed protsessid" üle vaadatud ja selliseid asju enam ei juhtu. 

Eurooplaste jaoks on huvitav antud ülestunnistuse lõpulause: "Näiteks me Ameerika Ühendriikides enam faktikontolli tulemusi oodates ajutiselt asjade levikut ei peata (demote)." See ülestunnistus tähendab, et vastavalt salakokkuleppele Euroopa Komisjoniga tsenseerivad Meta sotsiaalmeediaplatvormid (FB, Instagram jne) jätkuvalt teavet, mille levimist Euroopa Komisjoni bürokraadid või mõne liikmesriigi liberaalsed poliitikud pelgavad.

Zuckerberg tunnistab kirjas, et tema juhitud ettevõtte sotsiaalmeediaplatvormid olid 2021. aastal kuude kaupa Ameerika Ühendriikide valitsusasutuste, sealhulgas Valge Maja, surve all, mis nõudsid neilt Covid-19 puudutava sisu, sealhulgas naljade, tsenseerimist. Ta nimetab valitsuse survet "valeks" ja kahetseb nii toonast vaikimist kui demokraatide valitsuse ees koogutamist. "Järgmine kord" lubab Zuckerberg hakata tsensuurile vastu.

Kolmanda lubadusena lisas Zuckerberg, kelle sihtasutus jagas 2020. aasta presidendivalimiste ajal "valimiste taristu" ja demokraatide toetuseks laiali 400 miljoni dollari jagu zuckinutsu (Zuckerbucks), et käesoleval valimisperioodil ta seda ei tee.

Tegemist on Demokraatlikule Parteile ja süvariigile halvasti mõjuva kirjaga. "Vandenõuteoreetikutes" tekitavad küsimusi asjaolud, mille ajel seni ennast igast küljest vasakäärmuslasena näidanud Zuckerberg esitas sellise ülestunnistuse.

Mõttekoja Brownstone Institute juht Jeffrey A. Tucker arvab Meta juhi kirja kohta: "See on ülimalt tähtis tekst. Ta tunnistab üles asjad, mille teadasaamiseks ja hagelemiseks on kulutatud tohutus koguses aega ning raha. Nüüd ta tunnistab kõik üles."

Toimetas Karol Kallas