Alaska Fairbanksi Ülikooli inseneriteadlaste eestvedamisel valmis 25. märtsil nelja aasta pikkune mudeldamis- ja teadustöö, millest selgus, et Maailma Kaubanduskeskuse hoone number 7 ei hävinud ametlikus aruandes väidetud tulekahju tõttu.
Neljakümne seitsme korruseline New Yorki Maailma Kaubanduskeskuse (World Trade Center, WTC) hoone number 7 (WTC 7) hävis 2001. aasta 11. septembril kell 5:20, kukkudes kiiresti ja sümmeetriliselt kokku. Seitse aastat hiljem valminud Ameerika Ühendriikide riikliku standardite- ja tehnoloogiainstituudi (National Institute of Standards and Technology; NIST) aruandes otsustati, et WTC 7 oli maailmas esimene teraskonstruktsioonile ehitatud kõrghoone, mis kukkus kokku ainult kontorites puhkenud tavalise tulekahju tõttu, kirjutatakse Alaska Fairbanksi Ülikooli (University of Alaska Fairbanks; UAF) uuringu sissejuhatuses.
Hulga arhitektide ja ehitusinseneride jaoks on suur hulk 9/11 katastroofis hoonete hävimise ametlikke põhjendusi pehmelt öeldes müstilised ja võimalikele seletustele on üritatud ise jälile jõuda.
UAF-is valminud WTC 7 uuring on üks selliseid algatusi ja selles avastati, et nimetatud hoone ei kukkunud kokku mitte tulekahjude, vaid kõigi hoone tugisammaste pea üheaegse kokkuvarisemise tõttu.
Mis kõigi hoone tugisammaste pea üheaegse järelandmise võis põhjustada, uuringus ei öelda.
Mudeldamise ja uuringute esialgne versioon avalikustati 2019. aasta 3. septembril, millele järgnes teadustööde praktikale omaselt kahekuine avalik kommenteerimise ja ettepanekute periood, mille jooksul sai avalikkus osutada uuringu võimalikele vigadele ja seda soovi korral täiendada. Samal ajal vaatasid uuringu üle ka sõltumatud eksperdid.
Kõik uuringus kasutatud sisend- ja kontrollandmed ning simulatsioonid – mida on kokku 900 gigabaidi jagu – on uuringu leheküljel avalikud ja uuringut saab soovi korral igaüks, kellel selleks teadmisi ja võimalusi jagub, korrata.
Uuringut tutvustavalt ilmavõrgulehelt leiab hulgaliselt esitlusi ja lisamaterjale.
Fairbanksi Alaska Ülikool on tunnustatud teadusülikool, mis osaleb Ameerika Ühendriikide maa-, mere- ja kosmoseuuringute teadusprogrammides.
Peale 9/11 sündmusi tekkisid üpris ruttu kahtlused, et Saudi Araabia oli rünnakutega kõige kõrgemal tasemel otseselt seotud, kuid nii George W Bushi ja Barack Obama valitsused kas keelasid sidemete uurimise ära või takistasid andmete avalikustamist. Kahjuks otsustas uuringutulemuste jätkuva salastamise kasuks ka Donald Trumpi valitsuse peaprokurör William Barr, "kuna avalikustamisel oleks riiklikule julgeolekule liiga tõsised tagajärjed."
Toimetas Karol Kallas