Meediaekspert Raul Rebane avaldas Postimehes artikli faktikontrollist, milles tõi valefakti esitamise kurioosumina välja Tallinna TV saates "Otse kümnesse" Mati Hindi poolt esitatud väite, et Rail Balticu trassi ehitamiseks kulub 17 miljardit kuupmeetrit liiva ja kruusa. Samas ei maini Rebane oma artiklis, et Mati Hint parandas paar minutit hiljem oma vea. Tõenäoliselt ei vaadanud faktikontrolli vajalikkusest kirjutanud meediaekspert ise kogu saatelõiku algusest lõpuni läbi, vaid tõttas rutakate järeldustega meediasse.
Raul Rebane kirjutas oma artiklis järgmist:
"Alguseks kurioosum, võimalik, et maailmarekord. 25.04.2017 oli Tallinna TVs saade "Otse kümnesse", suvel oli ka kordus. Stuudios on Mati Hint, Mart Helme, Toomas Vitsut, Silver Meikar ja saatejuhina Peeter Ernits. Räägitakse Rail Balticust. Enamik on vastu. Mati Hint on ka vastu, ühe argumendina toob fakti, et trassi ehituseks on vaja 17 miljardit kuupmeetrit liiva ja kruusa. Ta kirjeldas, et see on kilomeeter korda kilomeeter, korda kilomeeter, korda 17 ja Eesti kruusavarudest ei piisa ja tuleb Lätist ja Leedust Pärnu sadama kaudu juurde osta jne. Seega on kõik väga paha, sest raisku läheb loodus ja kõik muu.
Saatejuht ja külalised ei reageeri, ka mitte vaatajad Facebooki kaudu, aga põhjust oleks, sest argumentatsiooniandmetes oli eksitus tuhat (1000!) korda. Rail Balticu trassi ehituseks on vaja, kui avaldatud andmeid uskuda, umbes 15 miljonit kuupmeetrit liiva ja kruusa.
Miljardil ja miljonil on suur vahe, ehk oleks abiks lihtne ettekujutus, et miljon Eesti krooni oli umbes meeter sajakrooniseid Koidulaid, miljard aga kilomeetrine torn. Kui see 17 miljardit oleks tõsi, siis selle kruusahunniku äravedamiseks oleks vaja autode rivi, mis ulatuks umbes 80 korda ümber maakera, ehk päris palju. Seega, kui juba tuhandekordne viga jääb meil märkamata, mis siis veel muust rääkida."
Emeriitprofessor Mati Hint tõepoolest eksis ja rääkis alguses (alates 18. minutist) 17 miljardist kuupmeetrist kruusast. Kuid mõni minut hiljem, nimelt saate 23. minutil, parandas Mati Hint ennast ja ütles selgesti, et ta ajas miljardid ja miljonid segamini ning et õige arv on 17 miljonit.
Ilmselt ei viitsinud meediaekspert Raul Rebane kritiseeritavat saatelõiku tervikuna läbi vaadata, vaid piirdus kohaga, kus Mati Hint eksis.
Meediaeksperdi sõnul peaks faktikontroll olema ajakirjanikel veres.
Raul Rebase artiklis leidub ka selline lõik:
"Selle loo eesmärk on hoiatada leviva kommunikatsioonimeetodi eest, mida võiks nimetada veendunud oletamiseks. Meetodit rakendades oletan üsna veendunult, et selle termini autor on Kurt Vonnegut, aga mine sa täpselt tea. Asi pole uus, juba hitlerliku Saksamaa propagandaminister Josef Goebbels oli meister rakendama põhimõtet "Kuradile faktid, peaasi et rahvas on veendunud!"."
Tallinna TV saadet (25.04.2017) saab järelvaadata siin.