Brexiti arhitekt Nigel Farage näeb Itaalia eelarvesõjas Brüsseliga potentsiaali lagundada Euroopa Liit, vahendab Daily Express.
Teatavasti on Itaalia asepeaministrid Matteo Salvini ja Luigi Di Maio keeldunud nõtkutamast põlvi Euroopa Komisjoni nõudmiste ees teha ümber tuleva aasta eelarvekava, mis näeb ette 2,4 protsendise puudujäägi sisemajanduse kogutoodangust (SKT).
Eurotsooni eelarvereeglite järgi ei või defitsiit ületada 3 protsendi piiri SKTst.
Farage meenutas Fox Newsile antud intervjuus, et "Itaalia on eurotsooni liige, mistõttu on nad olnud kinni Saksamaa poolt domineeritud valuutas, mis pole olnud nende maa jaoks sugugi hea.
Nüüd hakkavad nad taipama, et [samaaegselt] demokraatlik riik ja Euroopa Liidu liige olla on võimatu. Ma olen öelnud seda varem ja ütlen seda taas – on üksnes aja küsimus, kui see laguneb. Ja pakutakse, et Itaalia teeb asja ära."
Itaalia mängis omal ajal prominentset rolli Euroopa Liidu loomisel ning on selle suuruselt neljas majandus pärast Saksamaad, Suurbritanniat ja Prantsusmaad.
Farage tunnetab, et kui Brexit oli "esimene müürist lahti tulnud tellis", siis Itaaliaga võivad asjad minna hoopis hullemaks.
"Itaalia ja Euroopa Liit on kokkupõrkekursil," ütles ta. "Brexit oli esimene müürist lahti tulnud tellis, ehkki meie pole eurotsooni liikmed.
Brexit võib ju Brüsseli mittevalitud bürokraatidele probleemiks olla, kuid Itaalia on õudusunenägude tipp."
Ta lisas: "See on eurotsooni suuruselt kolmas majandus ja siin on teil demokraatlikult valitud valitsus, kes esitab eelarve, mis on täiesti vastutustundlik – ja mille mittevalitud bürokraadid hülgavad."
Salvini Brüsseli võimalike sanktsioonide pärast oma pead ei vaeva.
Ta väidab, et Euroopa Liit on Itaaliat varasemalt juba palju kordi sanktsioneerinud, pannes toime "massimõrva" selle põllumajanduse, kalanduse ja kaubanduse kallal.
Salvini hinnangul valitsevad Brüsseli üle Prantsusmaa ja Saksamaa, mis seetõttu vaid nende huve paistab teenivat.
"Aga Prantsusmaa ja Saksamaa pole juba aastaid ELi parameetreid respekteerinud. Kui on reegel, et kolmapäeviti tuleb käia valge särgiga, siis sa käid kolmapäeviti valge särgiga."
Aga "kui mina käin valge särgiga, aga prantslased kollasega ja sakslased sinisega, ja siis nad tulevad mind sanktsioneerima – ainsat idiooti, kes reegleid respekteerib –, siis jääb mulle mulje, et see Prantsuse-Saksa Euroopa Liit teenib ainult Prantsusmaa ja Saksamaa huve.
Aga olgu nagu on, me oleme rahulikud. Me ei pöördu tagasi."