NIAID juht Anthony Fauci andamas tunnistusi USA Kongressi koroonaviiruse kriisikomitee ees 15.04.2021. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide "Covidi tsaar" Anthony Fauci rääkis käesoleva aasta alguses USA kongressi Covidi komisjoni juristile, mida, miks ja kuidas ta suunas väljamõeldistega riigi Covidi poliitikat.

Fauci oli Covidi ajal Ameerika Ühendriikide riikliku allergia ja nakkushaiguste instituudi (National Institute of Allergy and Infectious Diseases; NIAID) ning ta määrati juhtima riikliku koroonaviiruse tõrjumise programmi, vahendab Daily Mail.

USA Covidi programmi juht vastab 3. juunil taas kongressi erakorralise Covidi alamkomisjoni küsimustele, millisel puhul avalikustati 31. mail käesoleva aasta 8. ja 9. jaanuaril toimunud intervjuude üleskirjutused. 

Fauci tunnistas, et kahe meetri eraldumise reegel "kuidagi ilmus kuskilt välja" ja ta "ei mäleta", millisel viisil täpsemalt see juhtus. Ta kinnitas, et teaduslikult sellist nõudmist ei olnud võimalik põhjendada. See reegel põhjustas depressiooni, üldist ängi, akuutset rõhutust ja painavaid mõtteid, leitakse riikliku terviseinstituudi (National Institute of Health; NIH) uuringus.

Samamoodi ei mäletanud ta, kas mõni teadusuuring õigustas koolide sulgemisi ja õpilaste maskikandmise kohustust. Viimane mõjus laste kirjaoskusele ja õppimisele "väga negatiivselt"

Fauci vastas Covidi komisjoni juristi küsimusele "ma ei mäleta" (I don't recall) 145 korral.

Samuti tunnistas, et Covidi piirangud ei aidanud "aeglustada viiruse levikut". 

NIAID-i endine direktor avaldas arvamust, et Covid sai alguse Hiina Rahvavabariigi Wuhani Viroloogiainstituudi laborist, "on võimalik". Covidi ajal peeti sellist mõtet üheks hullemaks vandenõuteooriaks. Väljendite "Hiina viirus" või "kung flu" (sõnamäng; "flu" tähendab inglise keeles grippi) kasutamine oli üks president Donald Trumpi hullematest toonastest väidetavatest vigadest, mis osutasid tema rassistlikule olemusele. 

Fauci tunnistas, et ta ei süvenenud tema allkirjaga jagatud teadusraha eralduste sisusse ja nii said miljoneid dollareid Ameerika Ühendriikide maksumaksjate raha projektid, mille toel korraldati Wuhani Viroloogiainstituudis koroonaviiruse võimendamise uuringuid. 

Toimetas Karol Kallas