Maal Greta Thunbergist San Francisco linnapildis. Foto: Scanpix

„Nõuad kliimaõiglust ja võrdsust puutumata planeedi suurima saastaja Hiina probleemidesse. See on maa, mis majanduslikult on seotud suure osa Aafrika ja Ladina-Ameerikaga. Sa ei julge nahutada Iraani tema uraaniprogrammi pärast, sest see ei kuulu ÜRO agendasse, kas ei ole nii? Oled end kuulutanud juhiks ning öelnud, et sinu sugupõlv alustab revolutsiooni. Ainus revolutsioon, mida sa juhid, viib nihilismile ja tsivilisatsioonide allakäigule," vahendab Tytti Salenius professor Jason D. Hilli avalikku kirja ökoaktivistile Greta Thunbergile. 

Nii kritiseerib Jason D. Hill, jamaika-ameerika päritolu professor Chicago DePauli ülikooli õppejõud ja Dawid Horowitz Freedom Center'i töötaja väljaandes Front Page Magazine avalikus kirjas Rootsi koolitüdrukut, kliimaaktivisti ja pisitotalitaristi Greta Thunbergi.

Jason D. Hilli erialadeks on eetika, sotsiaalne ja poliitiline filosoofia, Ühendriikide välispoliitika ja Ameerika poliitika. Ta on kirjutanud mitmeid teoseid, muu hulgas raamatu „We have Overcome: Immigrant's Letter for American People" ehk „Oleme edasi jõudnud: Immigrandi kiri ameeriklastele."

Jason D. Hill alustab oma kirja nõnda:

„Oled end kuulutanud juhiks ja öelnud, et sinu sugupõlv alustab revolutsiooni. Oled esinenud volitatud täiskasvanuna, kliimamuutuseaktivistina, kes on kartmatult kõnelenud poliitikutele ja maailma juhtidele. Oled kooliskäimise pooleli jätnud ja teatanud, et ei näe mingitki põhjust õppimiseks, sest sinul puudub tulevik, mida pärida. Koolis käimise asemel oled juhtinud sinu eakaaslaste reedeseid kliimastreike üle maailma."

Kuna taustajõuna näivad toimivat (organiseerunud) aktivistid, suunab Jason D. Hill kirja Gretale pigem kui täiskasvanule, mitte lapsele. Filosoofiaprofessor loetleb Greta viimaseid ettevõtmisi ja tema ütlusi, mis on lisaks ülemaailmsele tähelepanule viinud meedia peaaegu usulise hulluseni.

Septembris 2019 ületas Greta Atlandi ookeani „täiesti saastevabalt" sportjahil, millelt olid eemaldatud kõik mugavused, nagu dušš ja WC. Ta esitas tunnetele apelleeriva kõne ÜROs väites, et oleme „varastanud tema unelmad ja lapsepõlve tühjade lubadustega." Lisaks väitis ta, et täiskasvanud ja maailma juhid tulevad nüüd noorte juurde vastuste järele. Vihast täidetuna sisistas ta: „Kuidas te julgete!?"

Kõiketeadvaks lapsapostliks tõstetud teismeline tüdruk manitses täiskasvanuid, et kui tema sugupõlve reetmine jätkub, „ei anna me seda iialgi andeks." See vasakpoolsete poolt rakmetesse pandud lapsaktivist on teatanud, et tahab näha meid paanitsemas nagu siis, kui meie kodud põleksid. Ta nõuab, et rikaste maade heitmeid vähendataks kiireimas korras nullini. Oma kõnedes ründab ta majanduskasvu ja on tõdenud, et praegune kriis tuleneb „asjade ostmisest ja ehitustegevusest."

Professor Hill pöörab erilist tähelepanu Greta ajuvälgatustele, mille kohaselt peame planeedi vastupidavussuutlikkuse piires keskenduma võrdõiguslikkusele ja „võtma mõned sammud tagasi" kõikide elavate liikide hüvanguks: „Halvustad hierarhiale põhinevaid erinevusi inimeste ja loomade vahel ega tee kvalitatiivset vahet ahvi, malaariast nakatunud sääse ja uriseva hüääni vahel," rõhutab professor.

Ka Greta pidevalt korrutatud lööklause „oleme käivtanud tagasipöördumatu ahelreaktsiooni, mida ei saa kontrollida" ja „globaalse veganluse" propageerimine Ellen DeGeneresi shows panevad professori muret tundma: „Sa ei osta uusi riideid, ega taha, et teisedki seda teevad. Tahad, et me kõik lõpetaksime lendamise, ent ei paku meile ühtegi alternatiivi kuidas uuendada rahandus- ja kaubandussüsteemi ilma, et me taanduksime muinasaega," nuriseb Jason D. Hill.

Tema meelest esindab Greta Thunberg vastakaid arusaamu viidates, et vaid vähestel on võimalust ületada Atlandi rikaste poolt sponsoreeritud 6 miljonit maksval, süsinikdioksiidivabal sportjahil. Sponsorid omakorda on hankinud oma rikkused sellisel moel, mis on Gretale vastumeelsed.

Professor Hill jätkab:

„Meil, täie mõistuse juures olevatel täiskasvanutel, kes ei kummarda sind nagu südametunnistusepiinade köidikuis konformistlikud rahatuusad, peame sinule, Greta, ütlema paar asja. Oled suurepärase tsivilisatsiooni pärja. Selle tsivilisatsiooni said endale pärandiks sinu sugupõlv ja eelkäijad tööstuslikult revolutsioonilt ja renessansilt. Selle kasvamisele põhineva kapitalistliku, tehnoloogilise tsivilisatsiooni poolt loodud tingimused võimaldavad sinul meile jutlusi pidada. See on tsivilisatsioon, mis hävitas sellise haiguse nagu rõuged ja tõstis miljonid inimesed vaesuse viletsusest selles maailmas, mida sina pead väljasurevaks. See tagas sulle paremad ootused eluea osas, kui olid sinu vanematel. Kõige tõenäolisemalt, keskendudes sinu poolt demoniseeritud majanduskasvule ja teaduse arengule, parandab see tsivilisatsioon sinu järeltulijate elukvaliteeti ja tervist. Kui maailma suured majandushiiud, keda sa maha teed, loobuksid oma tootmistegevusest, rikkustest ja oskustest, oleks see sinu sugupõlvele hukatuslik. Miks? Sest lastena ei ole te selles elus teinud veel midagi peale sündimise. See on normaalne, kuni teist saavad ühiskonda panustajad tänu vanematelt õpitud kogemuse. Saad ju aru, et oled ühiskondlik ja ökoloogiline taak. Sa ei ole veel õppinud ellujäämiseks vajalikke oskusi, ning vaid tarbid."

Hill vaatab lapsi kui olulist investeeringut tulevikku:

„Oleme teisse panustanud. Sina ja sinu ennastimetlev sugupõlv mõtlete, et teil ei ole oma ebaõnnestunud vanematelt mitte midagi õppida. Mida sa arvad? Kes võtab tööle teid, kellel puuduvad tööoskused või ellujäämisoskused meie maailmas? Kui teist tulevad töötud, distsiplineerimata lapsed, kes reedeti koolist poppi tegid? Sinu sugupõlv ei suuda teha tööd 40 tundi nädalas ilma, et oleks sellest krooniliselt masendunud. Te ei suuda isegi otsustada, kas tahate olla poisid või tüdrukud või mõlemad või ei kumbki. Sinu sugupõlv vajab artiklite ette hoiatusi häiriva materjali puhul ja nõuab turvatsoone õppeasutustesse. Teil on tungiv tarve olla hellitatud ja kaitstud tõelise elu väljakutsete eest. Sinu sugupõlv on süsinikdioksiidi kasutavate nutitehnoloogiate suurim tarbija ning nõudja. Tund ilma selle tehnoloogiata kutsub paljudel teie seast esile psühhosomaatilised nähud. Teie sugupõlve ülbus läheb nii kaugele, et teie arvates ei ole vanematelt midagi õppida."

Jah. Professor möönab, et täiskasvanud on nad reetnud, ent läheneb probleemile järgmisel moel: „Tõstes valevagatsejatest, igavusest vaevatud ja keskendumishäiretega, loosungeid loopivad lapsed maailma olulisimateks olenditeks, on tänu moraalselt relativistlikule kultuurile saanud neist lastest väheintelligentsed ja moraalselt lõdvad isikud."

Hilli arvates tähendaks Greta „ökoloogilise visiooni lõpptulemus" elu virelemist algelistes tingimustes džunglis, kus peaksime mürkmadusid ja inimsööjaid tiigreid moraalselt võrdseteks. Peaksime muganduma looduse järgi selle asemel, et loodus täidaks meie vajadusi. Viimane on toiminud kõigi arenevate tsivilisatsioonide puhul:

„Oma kujutelmades näeksid meid otsimas seeni ja taimi ilma, et me teaks, millised neist on ohtlikud meie seedimisele. Sinule alludes leemendaksime kuumusest, sureksime kui kärbsed katku ja nälga, kuna puuduksid kliimaseadmed, veejuhtmed, kanalisatsioon, baktereid hävitavad seebid, tõrjevahendid põllupidajatele ja kemikaalid söögi- ja veevarude puhastamiseks."

Professor Hill oletab, et kui ühiskond jäetaks Greta-suguste ökofašistide juhtida, elaksime rohust onnides, jooksime loomade väljaheidete saastatud vett ja jookseksime karude eest, selle asemel, et neid tappa toiduks, kui nad meid ründavad:

„Greta! Elu täielikus harmoonias loodusega on loomisvõime lõpp. Saa sellest aru. Kõik suured tsivilisatsioonid sündisid sellest, et nad õppisid maad ja selle vilju kasutama. Jumala andide kasutamata jätmine on suur patt, sest see viib inimoskuste arendamata jätmiseni ja teeb meid sarnasteks metsloomadele."

Filosoofiaprofessor annab Gretale ja tema eakaaslastele nõu õppida moraalselt looma rikkusi, selle asemel, et seniloodut vaid parasiidi kombel ära kasutada: „Ainus revolutsioon, mida sa juhid, viib nihilismile ja tsivilisatsioonide allakäigule." Professor Hill soovitab Gretal tutvuda kliimapoliitika asjatundja Kathleen Hartnett White'i üksikasjaliku selgitusega sel teemal.

Jason D. Hilli sõnul on Greta hävingut ettevalmistav maailmavaade lennurajaks sellistele isikutele, kes on läbi aegade vihanud tsivilisatsioonide edenemist. Maailmalõpuennustusi on tehtud aastatuhandeid ja me oleme ikka veel siin, tõdeb filosoofiaprofessor Hill, lõpetades oma avalikku kirja Greta Thunbergile: „Oleme siin ka siis, kui oled saanud täiskasvanuks ja oleme andnud sulle andeks popitegemise koolist, mis, tõsi, on langetanud kogu su sugupõlve intelligentsusastet."

Väljaandest Oikea Media tõlkinud Roland Tõnisson