EK asepresident Valdis Dombrovskis, EK majandusvolinik Paolo Gentiloni ja EK finantsvolinik Maired McGuinness digieuro eelnõud tutvustamas Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni avalikustas eelnõu, mis valmistab ette üleminekut digitaalsele rahale. Suurimaid küsimusi tekitab eelnõu privaatsuse osas. 

„See ei ole Big Brother projekt," väidab Euroopa Komisjoni finantsvolinik Mairead McGuinness Politico vahendusel. McGuinness tutvustas eile digieuro plaani ajakirjanikele ja muuhulgas kirjeldas, kuidas maksed liiguvad eurotsoonis sekunditega. 

Digitaalse euro toetajate sõnul viiakse digitaalne raha sisse üldise hüve eesmärgil ja digiraha tagab ka ühtlasi selle, et euro ja Euroopa Keskpank säilitavad relevantsuse digitaalses majanduses, kus juba ringlevad krüptovaluutad ja Big Tech kompaniid on rääkinud oma digivaluuta väljalaskmisest. 

Digitaalse euro kriitikud aga pelgavad, et taoline digiraha annab valitsustele väga lihtsa mooduse monitoorida näiteks inimeste ostukäitumist. Ühtlasi peljatakse, et digitaalne euro on tee sularaha kaotamiseks ja inimeste tarbimiseelistuste jälgimiseks. 

Praeguse eelnõu nõrk privaatsuse tagamise mehhanism oli ka põhjuseks, miks taheti algselt eelnõuga suve lõpus välja tulla. Siiski said finantsvolinik McGuinness ja komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis digieurole kiirema liikumise pooldajatena oma tahtmise ja eelnõuga tuldi välja juba nüüd.

McGuinness kinnitas meediale, et Euroopa Keskpangal ei saa olema ligipääsu inimeste identiteedile rahaülekannete ajal. Eurokomisjon ja keskpank avaldasid üldsuse rahustamiseks vastava artikli 17-s Euroopa ajalehes, milles kirjeldati digitaalse raha hüvesid ja samuti kirjeldati privaatsuse kaitse meetmeid. 

Artiklis kirjeldatakse, kuidas digitaalne valuuta võimaldab maksta kõike nutitelefoni virtuaalsest rahakotist ilma, et oleks vaja pangakontot. See tagab keskpanga väitel nende riskide vältimise, mis on näiteks krüptovaluutal.

Pankade esindajad kardavad, et inimestele tasuta ligipääsu võimaldamine digitaalsele eurole võib tuua kaasa selle, et enam ei hakata nii palju raha pangakontol hoidma. Komisjon on valmis piirama digieuro summat, mida inimene saab hallata, et säiliks ka vajadus pangakonto teenuse järele. 

Toimetas René Allik