Varro Vooglaid ja Markus Järvi arutlevad saates “Fookuses” Ülo Vooglaidi hiljuti ilmunud raamatu keskse küsimuse üle: kuidas saada elanikust kodanikuks ning mida on vaja selleks, et tegutseda ühiskonnas vaba ja vastutustundliku isiksusena. 

Saates “Fookuses” tuleb juttu Ülo Vooglaidi raamatu „Elanikust kodanikuks. Käsiraamat isemõtlejale” kesksetel teemadel, mis puudutavad väga otseselt ka eelseisvatel riigikogu valimistel käitumist.

Kas kavatseme hääletada kodanikuna, kelle peamiseks mureks on põhimõtted ja nende rakendamine ühiskonnas või laseme end ära osta mõnede erakondade otseselt korruptiivsetest valimislubadusest, millega lubatakse meile rohkem riigipoolseid toetusi? Ühesõnaga: kas käitume kodaniku või elanikuna?

Saate autorite arvates pole vaja endale valetada, et kodanikuühiskond Eestis oleks hästi arenenud ja toimiv. Paljud inimesed tegutsevad subjektidena, kellel vaba kodanikuna tegutsemise eelduseks olevate vooruste areng ning mõistuse kasutamine on puudulikult välja arendatud.

Olukorras, kus poliitilised parteid tulevad süstemaatiliselt inimeste puudulikku kodanikuharidust tühjade valimislubaduste ja rahapakkumistega ära kasutama, on vaja rohkem kui kunagi varem keskenduda massiühiskonnast väljaviiva tee leidmisele.

Millised on elementaarsed vabaks kodanikuks saamise eeldused?

Kuulake lisa saatest!