Saates "Fookuses" vaatlevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi viimaseid sooideoloogia juurutamisega kaasnevaid hullumeelsusi, mis kõnelevad paljuski enda eest: alaealiste soovahetuse osas küsimusi esitav teaduslik artikkel võetakse ülikooli lehelt maha, lennufirmat süüdistatakse "transfoobias", kuna mehe isikutunnistusega "trans-naisel" palutakse esitada isikutunnistust mitu korda ning koolides peavad tüdrukud harjuma messoo tunnustega isikute viibimisega tüdrukute duširuumides.
Seekordses "Fookuses" kõnelevad saate autorid soo- või pigem sootuseideoloogia teemadel ning nopivad paljude üksikjuhtumite seast välja kõnekamaid näiteid, mis illustreerivad selle haiglase iseoloogia palet.
Browni ülikoolis USA-s avaldati hiljuti abiprofessor dr Lisa Littmani uuring soodüsfooria kiirest pealetungist. Uuringus esitas autor küsimusi trans-ideoloogia sobivuse kohta lastele ja noortele ning hoiatas, et noortel läbi viidavate "soovahetusprotseduuridega" võivad kaasneda tõsised probleemid.
Pärast eelretsenseeritud akadeemilise artikli ilmumist ja selle laialdast kajastust asusid vasturünnakule LGBT-aktivistid, kes süüdistasid dr Littmani akadeemilises üleastumises, "transfoobias" jms. Ideoloogilise surve tulemusena kõrvaldas ülikool viite kasvatusteaduste abiprofessori artiklile, põhjendades otsust sellega, et seal esitatud "tõdemusi võidakse kasutada selleks, et diskrediteerida transsooliste kogukonna liikmete pürgimusi."
Kanadas tundis aga WestJetiga Calgaryst Saskatooni sõitev "Leonore" Herrem end "ebaturvaliselt, haavatavalt ja alandatult", kuna tema välimus ei langenud messoost isikule viitava ID-kaardiga kokku. Kui lennujaama töötajad läksid Herremile lennukisse järele ja palusid tal veelkord ID-kaart ette näidata, tundis viimane end traumeerituna, kuna töötaja avalikustas teda "kogu lennuki ees".
Traumaatiline kogemus ei takistanud Leonore Herremil pöördumast siiski Kanada rahvusringhäälingu poole, et avalikustada end kogu Kanada rahva ees.
Möödunud kevadel kaebas aga mehena sündinud "transsooline naine" Kanada naistle mõeldud salongis tema teenindamisest keeldunud Shelah Poyeri Briti Columbia inimõiguste kohtusse.
Saates käsitletakse vaid kitsast väljavõtet arvukatest juhtumitest, mis kõnelevad sooideoloogia hullumeelsustest. Nendele juhtumitele tuleb tähelepanu pöörata, kuna nendes kajastub meile veel kohale jõudmata revolutsiooni tulevik, mida soovitakse juurutada ka Eestis.
Saates "Fookuses" arutlevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid sooideoloogia üle laiemalt ning pakuvad omalt poolt kommentaare ülalpool mainitud juhtumitele.
Vaadake lisa videost!