Tallinna Ülikoolis politoloogiat õpetava Tõnis Saartsi poolt hiljutises artiklis maalitud pilt, nagu oleks Eesti ja teiste Ida-Euroopa riikide rahvuslikult ja konservatiivselt meelestatud jõud alustanud mässu lääne vastu, moonutab reaalsust ega võta arvesse, et ka läänes endas leiavad aset täpselt samadel alustel toimuvad vaidlused ja vastandused, sedastavad Markus Järvi ja Varro Vooglaid seekordses saates "Fookuses".

Saates "Fookuses" analüüsime politoloog Tõnis Saartsi artiklit "Eesti mäss Lääne vastu", milles autor näeb "idaeuroopaliku antiliberaalsuse" tegelike tagamaadena soovi lahti saada pidevast alaväärsustundest ja taastada eneseksolemise uhkus.

Kuigi artiklis on olulisi tähelepanekuid, on keskne tees, nagu lähtuks Lääne-Euroopa riikide avalik arvamus ühtsest ja kõigi poolt jagatud "läänelikkuse" mõistest ning Ida-Euroopa  Vooglaidi ja Järvi hinnangul selgelt vale. Selline üldistus võta arvesse, et ka läänes toimuvad vaidlused ja vastandused täpselt samadel alustel nagu idas.

Küsimuse all on Euroopa kristlik identiteet, mida revolutsioonilised jõud nii läänes kui ka idas on viimase paari aastasaja jooksul üritanud asendada antikristliku, sotsialistliku ja liberaalse võltsidentiteediga.

Vaadake lisa videost!

Saate podcasti versiooni on võimalik kuulata siin: Fookuses #310, 02.10.2019.